Zaloguj
Reklama

Tych kilka sposobów pozwoli Ci efektywnie wspierać dziecko podczas nauczania zdalnego

Autorzy: Zofia Matuszczyk
Nauka
Fot. panthermedia
Nauka
(5)

25 marca w Polsce wprowadzono obowiązkowe nauczanie zdalne. Potrwa ono co najmniej do 24 maja. Jest to okres szczególnie trudny dla uczniów, nauczycieli, ale i rodziców. Ci ostatni wspierają swoje pociechy podczas e-learningu i dbają o to, aby dziecko wyniosło z niego jak najwięcej. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą im efektywnie wspomagać dzieci w obecnych okolicznościach.

Reklama
  1. Urządź dziecku miejsce do nauki

W naszych domach często organizujemy sobie miejsce przeznaczone do pracy. Ważne, aby zrobić podobne dla dziecka. Twoje dziecko będzie miało większy komfort nauki w cichym miejscu, które będzie przeznaczone stricte do tego celu. Pamiętajmy, aby było one zupełnie inne niż to, w którym się bawi lub robi inne rzeczy, które są niezwiązane z edukacją.

  1. Pamiętaj o przerwach i czasie na zabawę

W nauce niezwykle ważna jest rutyna i plan. Nie zapominajmy o tym również w domu – dziecko potrzebuje regularnej przerwy od nauki, aby móc efektywnie się uczyć. Ważne jest, aby obserwować jego stan podczas uczenia się – gdy jest sfrustrowane tematem, możemy przyspieszyć przerwę, a gdy jest w temat mocno zaangażowane, powinniśmy rozważyć opóźnienie przerwy.

  1. Nie zapomnij o informacji zwrotnej

Bardzo ważne jest udzielanie dziecku natychmiastowej informacji zwrotnej (positive feedback) po skończonym zadaniu. Dobrze jest stosować metodę kanapki: należy zacząć od informacji pozytywnej (np. pochwała za to, co dziecko zrobiło dobrze), następnie przechodzimy do informacji negatywnej (wskazujemy obszar do rozwoju/poprawy) i kończymy na informacji pozytywnej (wskazujemy na możliwość poprawy).

  1. Wyeliminuj rozpraszacze uwagi

Twoje dziecko będzie się w stanie dużo lepiej skoncentrować na lekcjach, gdy w pobliżu nie będą obecne rozpraszacze uwagi. Upewnijmy się więc, że nie będą mu przeszkadzały hałasy czy też urządzenia, takie jak telefon bądź komputer. Warto urządzić w tym celu wspomniane już miejsce do nauki.

  1. Zachęć do ruchu

Bardzo ważne jest także to, aby zorganizować dziecku kilka okazji do ruchu w ciągu dnia. Zanim dziecko usiądzie do nauki, przypilnujmy więc, aby trochę się poruszało i potrafiło się później efektywniej skoncentrować. 

Obecna sytuacja jest trudna dla nas wszystkich, a nauczanie zdalne to nie lada wyzwanie. Wspierajmy więc nasze dzieci, aby ich edukacja nie ucierpiała przez okoliczności, z którymi przyszło nam się zmierzyć.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze