Zaloguj
Reklama

Zatkanie kanalika łzowego - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Wizyta u pediatry
Fot. Panthermedia
Wizyta u pediatry
(3)
Reklama

Niedrożność kanalika łzowego zaliczana jest do dolegliwości, które dość często występują u niemowląt. Dzieje się tak na skutek nieprawidłowego wykształcenia przewodu nosowo-łzowego w życiu płodowym, który po narodzinach dziecka cały czas pozostaje zamknięty/niedrożny.

Objawy i przebieg zatkania kanalika łzowego

W przypadku osób dorosłych dolegliwość ta związana jest z naturalnym procesem starzenia się organizmu. Stan taki doprowadza do problemów z widzeniem (zaburzenia oczu) oraz różnego rodzaju infekcji. Na skutek zablokowania kanalika łzowego, łzy nie mają możliwości odpływu, co prowadzi do nadmiernego łzawienia i gromadzenia się w kąciku oka ropnej wydzieliny. Dziecko bardzo często trze oczka, uskarża się na ich swędzenie. To pogarsza tylko dolegliwości bólowe oczu. Jeśli zauważymy u swojej pociech silne łzawienie z oczu oraz inne niepokojące objawy powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty-okulista dziecięcy. Nigdy nie należy bagatelizować tych objawów, czekać aż ustąpią same bądź stosować jakichkolwiek leków. O leczeniu u dziecka, zawsze decyduje lekarz. Jakie są przyczyny niedrożności kanalika łzowego? Jakie są objawy tej dolegliwości? Czy istniej sposób na jej wyleczenie u dzieci?  

Cały system odprowadzania łez z oka składa się z dwóch części:

  • małego woreczka łzowego (znajduje się on w przyśrodkowym kącie oka),
  • przewodu nosowo- łzowego, czyli cieniutkiego i bardzo delikatnego kanalika. W sytuacji gdy drugi element nie zostanie prawidłowo wykształcony w życiu płodowym mamy do czynienia z dolegliwością o nazwie: niedrożność kanalika łzowego. Występuje ona bardzo często u dzieci co nie oznacza, że nie jest spotykana o osób dorosłych czy starszych (w tym ostatnim przypadku powstaje ona na skutek powolnej, postępującej degradacji związanej ze starzeniem się organizmu).  

Niedrożność kanalika łzowego prowadzi do problemów z oczami (zaburzeń widzenia, bólu oczu oraz ich swędzenia). Do rozwoju tej dolegliwości przyczyniają się różnego rodzaju infekcje wirusowe, bakteryjne oraz grzybicze, stany zapalne, polipy w nosie, choroby zatok, urazy kości nosa bądź guzy nosa (złośliwe oraz łagodne).

W sytuacji gdy łzy nie mogą swobodnie odpływać dochodzi do pojawienia się nadmiernego łzawienia. Bardzo często w kąciku oka gromadzi się obfita ilość wydzieliny o charakterze ropno- śluzowym. Największe jej ilości widoczne są u dziecka po spaniu. Wokół oczu widoczny jest bardzo często obrzęk, ból, zaczerwienienie, świąd a pacjent może odczuwać swędzenie.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć zatkanie kanalika łzowego

W przypadku zauważenia u swojego dziecka wyżej wymienionych objawów należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Oceni on co jest bezpośrednią przyczyną wszystkich objawów. W większości przypadków diagnoza jest dość prosta, lekarz potwierdzi ją zlecając hodowle kultura bakterii pobranych z ropnej wydzieliny maluszka. W celu dokładnego określenia rodzaju niedrożności wykonywane jest badanie obrazowe. Na tej postawie włączane zostaje leczenie.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

Kawalec W., Kubicka K. Pediatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
Misiuk-Hojło M. (red.), Anatomia i fizjologia narządu wzroku, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2010.
 


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze