Zaloguj
Reklama

Mleko modyfikowane typu 2 (mleko następne)

Autorzy: Redakcja sewisu
Mleko dla dziecka
Fot. ojoimages
Mleko dla dziecka
(5)
Reklama

Mlekiem następnym nazywamy mieszankę mleczną modyfikowaną przeznaczoną do żywienia dzieci powyżej 4 miesiąca życia.

Mleko modyfikowane typu 2 - Objawy i przebieg

Mieszanki modyfikowane typu 2 są dostosowane składem do zmieniających się potrzeb rosnącego i coraz bardziej aktywnego niemowlęcia. Mieszanki te znacznie różnią się w porównaniu z mlekiem krowim oraz niemodyfikowanymi mieszankami przygotowanymi na bazie mleka krowiego. W porównaniu z mieszankami typu 1 - mleko typu 2 zawiera nieco więcej białka, więcej wapnia i fosforu (w przeciwieństwie do mleka krowiego tu zawartych w idealnej proporcji 2:1, zapewniającej najlepsze wchłanianie), podwyższoną zawartość witaminy D3, jodu, żelaza i witaminy C.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

W razie wątpliwości odnośnie zasad karmienia i zapotrzebowania dziecka na różne składniki odżywcze skontaktuj się ze swoim lekarzem rejonowym.

Mleko modyfikowane typu 2 - Leczenie

Idealną metodą karmienia każdego dziecka jest karmienie naturalne przez matkę. W przypadku konieczności karmienia sztucznego należy zastosować mieszankę mleczną modyfikowaną. Zapewnia to podaż substancji odżywczych stosunkowo najbardziej zbliżoną do karmienia mlekiem matki. Karmienie dzieci w wieku 5-12 miesięcy mieszanką typu 2 jest zawsze korzystniejsze niż karmienie mlekiem niemodyfikowanym (mleko pełne, mleko w proszku "niebieskie", mleko kozie itp.).

Uwaga!

Zmodyfikowane w roku 2007 zalecenia żywienia niemowląt karmionych sztucznie dopuszczają przedłużenie podawania mieszanki typu 1 do końca 6 miesiąca życia dziecka i włączenie mieszanki typu 2 dopiero od 7 miesiąca życia dziecka. Wynika to z doniesień naukowych sugerujących potrzebę jeszcze większego niż dotychczas ograniczenia podaży białka u dzieci karmionych sztucznie.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Socha J. (red.) "Żywienie dzieci zdrowych i chorych", PZWL, Warszawa 1998

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze