Zaloguj
Reklama

Popularny lek na zgagę masowo znika z aptecznych półek!

Różne rodzaje tabletek
Fot. panthermedia
Różne rodzaje tabletek
(0)

Ranigast (Ranitidinum), bo o tym preparacie leczniczym mowa, decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego został wycofany 28 października 2019 roku z obrotu. Ranigast wykorzystywany jest między innymi przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, służy również w leczeniu zapalenia przełyku spowodowanego refluksem żołądkowo-przełykowym i w profilaktyce wrzodów stresowych.

Reklama

Wyłączenie ze sprzedaży dotyczy wielu serii następujących produktów:

  • Ranigast Max, tabletki powlekane 150 mg,
  • Ranigast Fast, tabletki 150 mg,
  • Ranigast, tabletki powlekane 150 mg,
  • Ranigast, roztwór do infuzji 0,5 mg/ml,
  • Ranigast Pro, tabletki powlekane 75 mg.

Początkowo lek został wstrzymany w obrocie 19 września 2019 roku w związku z informacjami otrzymanymi za pośrednictwem systemu Rapid Alert. Środek, jak się okazało, miał być zanieczyszczony N-nitrozodimetyloaminą (NDMA). Dodatkowe badania potwierdziły obecność nitrozoamin, czyli związków rakotwórczych, w substancji czynnej wymienionych produktów. W związku ze stwierdzeniem wady jakościowej, a także wpłynięciem wniosku, którego nadawcą były Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A., Główny Inspektor Farmaceutyczny pod rygorem natychmiastowej wykonalności zlecił wyłączenie z obrotu łącznie kilkudziesięciu serii preparatu.

Numery serii leków, które mogą negatywnie wpływać na życie i zdrowie go stosujących, znajdują się pod adresem: https://www.gif.gov.pl/pl/decyzje-i-komunikaty/decyzje/decyzje

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze