Zaloguj
Reklama

Pierwsze państwo na świecie wprowadziło zakaz używania jednorazowych pieluszek

Dziecko w pampersie
Fot. panthermedia
Dziecko w pampersie
(0)

Vanuatu to pierwszy kraj na świecie, który zakazał używania jednorazowych pieluszek. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2020 roku, do tego czasu rodzice muszą znaleźć alternatywne sposoby na przewijanie swoich dzieci.

Reklama

Ten niewielki kraj, który zamieszkuje ok. 282 tysiące mieszkańców zdecydował się na tak radykalny krok, aby chronić środowisko naturalne. Już wcześniej zakazał używania plastikowych słomek i reklamówek. Jak zauważa dziennik "The Guardian" wprowadzenie zakazu ogłoszono po opublikowaniu badania, w którym wykazano, że odpady organiczne i jednorazowe pieluszki stanowią 3/4 wszystkich odpadów na wyspach Vanuatu. Te ostatnie zawierają plastik i mogą rozkładać się nawet setki lat. 

Kontrowersyjne przepisy

Ta radykalna propozycja wywołała wiele kontrowersji wśród rodziców zamieszkałych w tym wyspiarskim kraju. Minister Spraw Zagranicznych Vanuatu Mike Masauvakalo twierdzi, że tak radykalne posunięcie ma ochronić przyszłość kraju. Dodał, że znalezienie akceptowanego przez rodziców zamiennika będzie stanowiło wyzwanie. Jako alternatywę rozważa pieluszki z bawełny.

Przed nami długa droga. Ale znając mój kraj, uda nam się. W Vanuatu jest bardzo głośno o kryzysie klimatycznym. To jest widoczne, żyjemy nim. To wpływa na nasze zasoby żywności i populację ryb - wyjaśnił.  

Vanuatu nie jest jednak jednym krajem, w którym pojawił się taki pomysł na walkę ze zmianami klimatu. Minister środowiska Wielkiej Brytanii Michael Gove zasugerował kiedyś podobne rozwiązanie. Wywołało to jednak ogromne oburzenie i minister musiał się z niego wycofać.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze