Zaloguj
Reklama

Co robić aby się wysypiać?

Autorzy: Ewa Chodkowska
Zasypianie
Fot. Panthermedia
Zasypianie
(0)

Sen to podstawa w codziennym funkcjonowaniu organizmu. Jeżeli się nie wysypiamy mamy trudności z koncentracją, pracą i wypełnianiem obowiązków w ciągu dnia.

Reklama

Samo położenie się do łóżka nie jest kluczem do dobrego wyspania się – składa się na to wiele czynników.
Główne przyczyny związane z trudnością zasypiania to rozregulowany rytm snu, zmiana stylu życia lub nieodpowiednia dieta.

  1. Przede wszystkim należy się pozbyć wszelakich używek. Należy ograniczyć picie kawy, alkoholu oraz rzucić palenie. Dym papierosowy zaburza pracę mózgu i niekorzystnie wpływa na powstawanie marzeń sennych.
  2. Nie należy pić zbyt wielkiej ilości wody oraz napojów moczopędnych przed snem typu zielona herbata lub kawa w celu uniknięcia pobudek związanych z potrzebą pójścia do toalety.
  3. Każdego dnia (nawet w weekendy) należy kłaść się i budzić o tej samej godzinie. Dzięki temu zachowamy odpowiedni rytm snu.
  4. Ostatni posiłek powinniśmy zjeść ok. 3h przed snem. Należy unikać również kolacji ciężkostrawnych.
  5. Przed snem należy pozbyć się stresujących myśli, nie myśleć o obowiązkach dnia następnego. Nadmiar stresu obniża jakość snu dlatego przed spaniem należy pomyśleć o tym co miłego przydarzyło nam się w ciągu dnia lub o czymś co sprawia nam dużą przyjemność, dzięki temu organizm będzie bardziej zrelaksowany.
Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze