Zaloguj
Reklama

Zapotrzebowanie na wodę u dzieci

Autorzy: Redakcja serwisu
Picie wody
Fot. ojoimages
Picie wody
(5)
Reklama

Woda jest niezbędnym do życia składnikiem codziennego żywienia. Pokarmy podawane dziecku powinny zaspokajać codzienne podstawowe zapotrzebowanie oraz uwzględniać ewentualne dodatkowe straty wody, np. w trakcie upałów.

Zapotrzebowanie na wodę u dzieci - Objawy i przebieg

Ilość wody otrzymywana przez niemowlęta karmione wyłącznie pokarmem matki jest zwykle wystarczająca i całkowicie adekwatna do potrzeb organizmu. Nie należy rutynowo dopajać niemowląt karmionych piersią, ponieważ może to zaburzyć prawidłową regulację łaknienia i laktacji. Dodatkowe podawanie płynów jest natomiast niezbędne po wprowadzeniu do diety dziecka posiłków o mniejszej zawartości wody, a większej zawartości jonów i białka (mięso, pieczywo, jaja, warzywa itp.).

Łączne zapotrzebowanie na wodę (uwzględniając wodę zawartą w pokarmach oraz podawaną w postaci dodatkowych płynów) wynosi:

  • 70-90 ml na każdy kilogram masy ciała u dziecka w wieku 2-6 lat (czyli ok. 1100 ml na dobę dla 3-letniego dziecka ważącego 15 kg)
  • 55-65 ml na każdy kilogram masy ciała u dziecka w wieku 7-10 lat (czyli ok. 1800 ml na dobę dla 8-letniego dziecka ważącego 30 kg)
  • 40-50 ml na każdy kilogram masy ciała u dziecka w wieku 11-18 lat (czyli ok. 2000 ml na dobę dla 15-latka ważącego 50 kg)
  • około 2500 ml na dobę u dorosłego ważącego około 70 kg.

Dorosły spożywający standardową dietę otrzymuje z pożywieniem około 700 ml wody, dodatkowe 300-400 ml powstaje wewnątrz organizmu jako skutek przemian metabolicznych. Wynika z tego, że dorosły powinien codziennie wypijać około 1500 ml wody w postaci różnych płynów (herbata, soki, woda mineralna). Dla dziecka ważącego 15 kg, dzienne zapotrzebowanie na dodatkowe płyny można oszacować na co najmniej 500 ml. W czasie upałów lub przy dużej aktywności fizycznej 3-letnie dziecko może potrzebować znacznie więcej płynów - nawet 1000 ml na dobę.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Skonsultuj z lekarzem sposób żywienia swojego dziecka jeżeli uważasz, że otrzymuje ono zbyt mało lub zbyt wiele płynów. Skonsultuj dobór odpowiedniej wody mineralnej, która ma stanowić podstawę przygotowywania napojów dla dziecka.

Zapotrzebowanie na wodę u dzieci - Leczenie

Dobierając dla dziecka dodatkowe płyny preferuj niegazowaną, niskozmineralizowaną wodę mineralną lub źródlaną. W żywieniu pamiętaj o odpowiedniej podaży świeżych owoców i warzyw, które są zdrowe, niskokaloryczne i zawierają dużo wody oraz błonnika.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

"Żywienie dzieci zdrowych i chorych" Socha J. (red.), PZWL, Warszawa 1998

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze