Zaloguj
Reklama

Przedawkowanie witamin - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Farmakoterapia wśród młodych osób
Fot. medforum
Farmakoterapia wśród młodych osób
(0)
Przedawkowanie witamin
Reklama

Wielu pacjentom wydaje się, że witaminy, które kupowane są bez recepty można zażywać bez ograniczeń. Jest to bardzo błędny pogląd. Przyjmowanie witamin oraz suplementów diety w zbyt dużych ilościach może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych  a nawet chorób. Pamiętajmy także o tym, że awitaminoza, hipowitaminoza oraz hiperwitaminoza są bardzo szkodliwe dla naszego organizmu.   

Każdy z nas powinien bardzo szczegółowo czytać skład witamin oraz sposób i ilość w jakich powinny być zażywane.

Hiperwitaminoza - przedawkowanie witamin obejmuje głównie witaminy A, D, K oraz E czyli te, które kumulują się w tkance tłuszczowej. Wydalane są one z moczem i nie rozpuszczają się w wodzie. Podczas zażywania suplementów diety powinniśmy w sposób szczególny dbać o swoją dietę. Mało urozmaicona, uboga dieta przyczynia się bardzo często do hiperwitaminozy.

Objawy i przebieg przedawkowania witamin

Przedawkowanie witamin oraz suplementów diety objawia się najczęściej osłabieniem, ogólnym zmęczeniem, bólami głowy, nudnościami, wymiotami a także zaburzeniami widzenia. Badania naukowe pokazują, że mogą pojawić się także biegunka, ból brzucha, niestrawność a także osłabienie mięśni. Kobiety ciężarne powinny przyjmować witaminy zgodnie z zaleceniami ginekologa. Zbyt duże dawki niektórych witamin mogą bowiem prowadzić do uszkodzenia płodu. Najczęściej przedawkowywanymi witaminami są:

  1. Witamina C, której przedawkowanie może doprowadzić do krystalizacji moczu i tworzenia się kamieni nerkowych. U niektórych pacjentów pojawiają się zmiany skórne (swędzenie, chrosty, wysypka). Badania naukowe pokazują, że od tej witaminy możemy się nawet uzależnić.
  2. Witamina D, podczas przedawkowania odczuwamy bóle głowy, brzucha, towarzysza temu zaparcia, wymioty, wieloomocz, utrata apetytu oraz biegunka. Bardzo często odczuwamy senność, zmęczenie i może nam towarzyszyć depresja. 
  3. Witamina K, której nadmiar w organizmie prowadzi do rozpadu erytrocytów, pocenia się, niedokrwistości, żółtaczki a nawet uszkodzeń mózgu.
  4. Witamina A po przedawkowaniu powoduje rozwój takich objawów jak bóle głowy, ospałość, biegunka, wymioty, wypadanie włosów, zmiany skórne, ale także drażliwość czy odwapnienie kości.

Wprowadzając do swojej diety witaminy i minerały powinniśmy ściśle przestrzegać ich przyjmowania. Nadmiar tych suplementów stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia.    

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze