Zaloguj
Reklama

Obsesyjna chęć posiadania dziecka

Obsesyjna chęć posiadania dziecka
Fot. panthermedia
(4)
Obsesyjna chęć posiadania dziecka
Reklama

Coraz więcej kobiet, wykazuje obsesyjną chęć posiadania dziecka. Wszelkiego rodzaju obsesje myśli, uczuć czy zachowania utrudniają normalne funkcjonowanie w życiu codziennym, relacje z rodzina oraz znajomymi a także z samym sobą.

Obsesyjna chęć posiadania dziecka - Objawy i przebieg

Jest to stan, którego osoba zdrowa nie jest w stanie zrozumieć, dlatego też nie powinno się oceniać kobiet, które w obsesyjny sposób chcą posiadać dziecko.

Jak sobie radzić z obsesją posiadania dziecka?

Wielu pacjentów zdaje pytanie co robić z osobą (nie zawsze dotyczy to kobiet, może to także dotyczyć mężczyzn), która w obsesyjny sposób pragnie posiadać potomstwo.

Obsesja posiadania dziecka może być związana z ciągłym myśleniem o dziecku, mówieniem o nim, sprawdzaniem czy jest się w ciąży, wybieraniem i kupowaniem ubranek, butelek, pieluszek i wiele innych. 

Każda osoba przechodzi to w sposób indywidualny. Z czasem obsesja o dziecku- staje się tym co utrzymuje nasz przy życiu. Oczywiście osoba ta, nie widzi w swoim zachowaniu czy myśleniu jakiegokolwiek problemu.

Niestety staje się ono męczące i zaczyna niepokoić rodzinę, partnera czy znajomych.  Obsesyjne myślenie i bark zrozumienia ze strony bliskich prowadzą bardzo często do odizolowania się od nich oraz ucieczki w samotność.

Prowadzi do frustracji, niezadowolenia a nawet zachowań agresywnych i nieprzewidywalnych.

Obsesyjna chęć posiadania dziecka - Kiedy udać się do lekarza

Wiele osób jest w stanie z pomocą rodziny, partnera oraz bliskich sama uporać się z obsesją posiadania dziecka. Zdarzają się jednak takie sytuacje, iż konieczna jest wizyta u psychologa a nawet psychiatry.
Konieczne jest zastosowanie terapii (indywidualnej lub grupowej) oraz włączenie leków.  Pamiętajmy, by nie oceniać osób dotkniętych tym problemem a starać się im pomóc i wspierać.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze