Zaloguj
Reklama

Obsesyjna chęć posiadania dziecka

Problemy w związku
Fot. panthermedia
Problemy w związku
(4)
Obsesyjna chęć posiadania dziecka
Reklama

Coraz więcej kobiet, wykazuje obsesyjną chęć posiadania dziecka. Wszelkiego rodzaju obsesje myśli, uczuć czy zachowania utrudniają normalne funkcjonowanie w życiu codziennym, relacje z rodzina oraz znajomymi a także z samym sobą.

Obsesyjna chęć posiadania dziecka - Objawy i przebieg

Jest to stan, którego osoba zdrowa nie jest w stanie zrozumieć, dlatego też nie powinno się oceniać kobiet, które w obsesyjny sposób chcą posiadać dziecko.

Jak sobie radzić z obsesją posiadania dziecka?

Wielu pacjentów zdaje pytanie co robić z osobą (nie zawsze dotyczy to kobiet, może to także dotyczyć mężczyzn), która w obsesyjny sposób pragnie posiadać potomstwo.

Obsesja posiadania dziecka może być związana z ciągłym myśleniem o dziecku, mówieniem o nim, sprawdzaniem czy jest się w ciąży, wybieraniem i kupowaniem ubranek, butelek, pieluszek i wiele innych. 

Każda osoba przechodzi to w sposób indywidualny. Z czasem obsesja o dziecku- staje się tym co utrzymuje nasz przy życiu. Oczywiście osoba ta, nie widzi w swoim zachowaniu czy myśleniu jakiegokolwiek problemu.

Niestety staje się ono męczące i zaczyna niepokoić rodzinę, partnera czy znajomych.  Obsesyjne myślenie i bark zrozumienia ze strony bliskich prowadzą bardzo często do odizolowania się od nich oraz ucieczki w samotność.

Prowadzi do frustracji, niezadowolenia a nawet zachowań agresywnych i nieprzewidywalnych.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Wiele osób jest w stanie z pomocą rodziny, partnera oraz bliskich sama uporać się z obsesją posiadania dziecka. Zdarzają się jednak takie sytuacje, iż konieczna jest wizyta u psychologa a nawet psychiatry.
Konieczne jest zastosowanie terapii (indywidualnej lub grupowej) oraz włączenie leków.  Pamiętajmy, by nie oceniać osób dotkniętych tym problemem a starać się im pomóc i wspierać.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze