Zaloguj
Reklama

Wysokie obcasy szkodzą zdrowiu

Autorzy: Katarzyna Kurek
Czerwone szpilki
Fot. ojoimages
Czerwone szpilki
(4)

Większość kobiet czuje się bardziej atrakcyjnymi, wyższymi i szczuplejszymi zakładając buty na wysokim obcasie – powszechnie nazywane „szpilkami”.

Reklama

Buty tego typu nie tylko dodają większej pewności siebie, ale i przyciągają spojrzenia mężczyzn. Kobiety kupują zwykle kilka par szpilek, idąc śladem wielu znanych gwiazd, a rekordzistki mają w swojej szafie setki par. Czy częste zakładanie szpilek może zaszkodzić zdrowiu kobiety? Z pewnością tak, a zmiany i dolegliwości wynikające z noszenia wysokich obcasów pogłębiaj się z wiekiem. Oto negatywne skutki zdrowotne noszenia obcasów:

WADY POSTAWY

Nosząc buty na wysokim obcasie można narazić się na szereg niekorzystnych dolegliwości, jednak najbardziej dokuczliwym objawem jest bolący kręgosłup – głównie odcinek lędźwiowo-krzyżowy i szyjny. Podczas chodzenia na szpilkach kręgosłup zmuszony jest do nieprawidłowego wygięcia – lordozy. Przeciążenie mięśni wywołuje ból.

HALLUKSY

Buty na wysokim obcasie mogą prowadzić do powstawania halluksów (koślawych placów). Noszenie szpilek powoduje przeciążenie stóp – w tym także palców. Uciskanie w bucie palców od przodu i z boków powoduje ich odchylenia boczne. Dochodzi wówczas do deformacji stawu śródstopno-paliczkowego – pojawia się charakterystyczne uwypuklenie (zapalnie zmieniona kaletka maziowa) i dochodzi do powstania palucha koślawego, czyli halluksa. Dolegliwość ta nie pojawia się nagle – jest długotrwałym schorzeniem rozwijającym się latami.

ŻYLAKI

Przyczyną powstawania żylaków jest zaburzenie krążenia krwi i jej nacisk na ściany naczyń żylnych. Noszenie butów na wysokim obcasie sprawia, że krew wolniej przepływa przez żyły i na stałe je rozszerza. Zdrowe naczynia krwionośne rytmicznie rozszerzają się i kurczą, co wspomaga transport krwi w organizmie. Zastawki w naczyniach żylnych nie pozwalają na cofanie się krwi. Nieprawidłowe krążenie może powodować upośledzenie funkcji zastawek.

fot.ojoimages

SKRÓCENIE ŚCIĘGNA ACHILLESA

Długotrwałe noszenie szpilek może z czasem spowodować skrócenie i zniekształcenie ścięgna Achillesa Pierwszym objawem jest utrudnione, swobodne stanie na całych stopach. Ścięgno Achillesa u osób noszących buty na obcasie z czasem staje się grubsze, twardsze i mniej elastyczne.

URAZY – SKRĘCENIE KOSTKI

Kiedy obcasy są zbyt wąskie lub źle dobrane do sylwetki ciała, wówczas łatwo o utratę równowagi i skręcenia stawu skokowego lub bolesny upadek. Dlaczego staw skokowy jest „osłabiony” u kobiet noszących buty na wysokim obcasie? Ponieważ staw wydłuża się stając się słabym i niezdolnym do ustabilizowania stopy oraz kostki.

Ciężko jest przedłożyć własne zdrowie nad wszystkie zalety estetyczne noszenia szpilek, jednak dolegliwości współtowarzyszące kobietom, które wybierają obcasy wysokie (ok. 7cm i większe) z czasem mogą przybierać na sile. Najlepiej zostawić wysokie obcasy tylko na specjalne okazje, lub na przykład ograniczyć ich zakładanie do dwóch dni w tygodniu. Warto również wybierać obcasy z szerszymi słupkami i noskami. Pamiętać należy również o ćwiczeniach korekcyjnych na rozluźnienie mięśni.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze