Zaloguj
Reklama

Współczesny ideał kobiecego ciała

Autorzy: Patrycja Piechaczek
Jesienna słota
Fot. Shutterstock
Jesienna słota
(5)

Obecnie bardzo dużą wagę przywiązuje się do wyglądu. Zadbane i estetyczne ciało, szczególnie kobiet, kreuje pogląd współczesnego człowieka, wpływa na zachowanie i przeżywanie świata. Kobieta ,,idealna” kojarzona jest z sukcesem i powodzeniem.

Reklama

Chris Shilling w książce pt.,,Socjologia ciał” używa terminu "projekty" ciał. Bogate społeczeństwa zachodnie ciało postrzegają jako proces, nad którym należy pracować.

Na projektowanie ciał składa się:

  • zdrowa dieta,
  • dbanie o kondycję fizyczną,
  • dbanie o cerę i makijaż,
  • poddawanie się zabiegom chirurgicznym, które mogą upiększyć i zmienić ciało.

Shilling uważa też, że ,,projekty” ciała mają wpływ na tożsamość człowieka i wpływają na kontrole nad ciałem, ponieważ człowiek w dużym stopniu może wpływać na swój wygląd, zgodnie ze swoją tożsamością.

Należy jednak pamiętać, ze ciało ludzkie ma też ograniczenia. Człowiek nie jest w stanie zmienić wszystkiego w swoim wyglądzie. Współcześnie promuje się wizerunek szczupłości. Dlaczego? Otóż szczupła sylwetka kojarzona jest z życiowym sukcesem, wpływa na prestiż kobiety, której wygląd spełnia,,normy” społeczne. Kontrola wagi stała się symbolem kontroli nad życiem.


fot. ojoimages

Mary Rogers twierdzi, że współczesnym ideałem kobiecego ciała jest figura lalki Barbie. Badaczka wyliczyła, że gdyby ta lalka miała wzrost taki jak kobiety, jej talia musiałaby mieć obwód 46 cm. Jest to oczywiście nierealne. Kobieta o takich proporcjach nie byłaby w stanie nawet utrzymać równowagi. Wizerunek kobiety łączony jest również z atrakcyjnością seksualną. Szczupłe, wysokie, piękne kobiety uważane są za najbardziej atrakcyjne, skupiają na sobie uwagę i budzą pożądanie. Powszechnie wiadomo, że nie każda kobieta może osiągnąć taki wzorzec.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1) Agata Byszewska "Współczesny ideał kobiecego ciała", Magazyn antropologiczno-społeczno-kulturowy "MASKA", 10/2011

Reklama
(5)
Komentarze