Zaloguj
Reklama

Jak chronić wzrok latem?

Krople do oczu
Fot. Panthermedia
Krople do oczu
(0)

Letnie słońce pozwala nie tylko na uzyskanie pięknej opalenizny.  Promienie słoneczne oddziałują również na nasze oczy. Jak skutecznie chronić wzrok?

Reklama

Promieniowanie UV

Promienie słoneczne to tak naprawdę promieniowanie ultrafioletowe (UV), którego źródłem jest słońce. Rogówka, czyli jeden z elementów oka, może doznać poparzenia słonecznego, jeśli nie zastosujemy odpowiedniej ochrony. Warto zainwestować w okulary przeciwsłoneczne, ale tylko takie, które posiadają filtry UVA i UVB, ponieważ tylko one skutecznie chronią przed promieniowaniem. Nie zapominaj o noszeniu okrycia głowy i odpowiednim nawadnianiu organizmu – to również ma wpływ na wzrok!

Zagrożenie ze strony roślin

Lato to czas, gdy wokół robi się zielono, a rośliny wydzielają szereg związków, które mogą podrażniać oczy. Przykładowo soki z bluszczu, dębu czy sumaka działają drażniąco na oczy – jeśli Twoje oko miało kontakt z tymi wyciągami, szybko przemyj oczy dużą ilością wody.

Chlor

Lato to również czas, gdy częściej korzystamy z basenu. Woda z dużą ilością chloru może podrażniać oczy, wywołując zaczerwienienie. Jeśli Twoje oczy są wrażliwe, udaj się do optyka, który dobierze odpowiednie krople do oczu.

Pamiętaj – odpowiednia ochrona oczu pozwoli zapobiec wielu nieprzyjemnym dolegliwościom, które mogą skutkować koniecznością wizyty u specjalisty! Leczenie niejednokrotnie jest droższe i bardziej uciążliwe niż działania prewencyjne.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze