Zaloguj
Reklama

Jak poradzić sobie z problemami żołądkowymi po obfitym łakomstwie?

Spotkanie z przyjaciółką
Fot. Shutterstock
Spotkanie z przyjaciółką
(0)

Długie spotkania przy rodzinnym gronie zachęcają na do kosztowania kolejnych potraw. Niestety, kilkudniowe łakomstwo, często kończy się problemami żołądkowymi. 

Reklama

Kalorie i ciężkość potraw

Przykładowo, porcja barszczu czerwonego z uszkami to ok 230-280 kcal,  porcja śledzia w oleju- 256kcal, porcja ryby po grecku ok 300kcal,  porcja bigosu to minimum 230 kcal. Pojawiająca się na stołach sałatka jarzynowa z majonezem, to 320 kcal w porcji.

Przejedzenie i jego skutki

O przejedzeniu mówimy w momencie, kiedy po zjedzeniu dużej ilości pożywienia, pojawiają się charakterystyczne objawy ze strony przewodu pokarmowego - zgaga, nadkwasota, wzdęcia.  Nie przyjemne problemy mijają zazwyczaj po kilku godzinach. Istnieją jednak sprawdzone, domowe sposoby przyspieszające poradzenie sobie z kłopotami wynikającymi z przejedzenia.Najpowszechniejszymi skutkami przejedzenia są zgaga, niestrawność, nadkwasota, wzdęcia i zapracia. Zgaga charakteryzuje się pojawieniem się nie przyjemnego palenia w przełyku . Nadmiar jedzenia w żołądku podnosi ciśnienie w jamie brzusznej, czego skutkiem jest cofanie się treści pokarmowej i zgaga. Niestrawność,  nazywana również dyspensą pojawia się zwłaszcza po zjedzeniu tłustych potraw.  Niestrawności sprzyja przewlekły nieżyt żołądka, choroby wrzodowe żołądka. Nadkwasota charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem soku żołądkowego, który ze względu na swoje kwaśne pH, wywołuje uczucie „palenia”. Wzdęcia  spowodowane są gromadzeniem się gazów w treści jelit. Przez wielu pacjentów, wzdęcia opisywane są jako nagłe powiększenie się obwodu brzucha, któremu towarzyszy nie przyjemne poczucie ciężkości. Zaparcia występują wtedy, gdy nie strawiona treść pokarmowa zaczyna zalegać w jelitach, których ruch robaczkowy jest spowolniony. Wskutek dłuższego zalegania w jelicie grubym treść jelitowa ulega nadmiernemu zagęszczeniu (przez wchłanianie wody), a stolec przez to znacznie zmniejsza swą objętość, staje się twardszy i bardziej zbity.

Domowe sposoby walki z przejedzeniem

  1. Wstań od stołu - ruch wspomaga perystaltykę jelit a tym samym, szybciej strawisz zjedzone pokarmy.  Osoba wyprostowana stwarza większą przestrzeń dla rozszerzonego żołądka, a chodząc dodatkowo pompujemy większe ilości natlenionej krwi wzmagającej trawienie.
  2. Wypij mały kieliszek koniaku - na problemy żołądkowe, pomocny okazuje się kieliszek koniaku. Ze względu na wysoką zawartość alkoholu i gorzki smak, wzmaga ruch robaczkowy, pobudza żołądek dając charakterystyczny objaw „odbijania się”
  3. Wypij gorącą, gorzką herbatę lub herbatkę ziołową na trawienie - gorąca, gorzka herbata działa rozgrzewająco i pobudzająco na ukrwienie żołądka. Herbaty ziołowe, zawierają wyciągi z ziół które pobudzają pracę żołądka i jelit.
  4. Leki bez recepty - gdy domowe sposoby nie pomagają, warto sięgnąć po leki zawierające wyciąg z karczocha czy ostropestu.
Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze