Zaloguj
Reklama

Sauna - na czym to polega? cz. II

Autorzy: Anna Malek
Masaż
Fot. Pantherstock
Masaż
(5)

Wizyta w saunie przynosi wiele pozytywnych efektów zdrowotnych. Pomaga w zrelaksowaniu organizmu oraz uspokaja nerwy i psychikę. Jak przygotować się do wizyty w saunie, jakie są pozytywne efekty zdrowotne - na tych aspektach skupiliśmy się w pierwszej części artykułu. Zapraszamy do lektury drugiej części artykułu.

Reklama

Cisza, relaks i... zimny prysznic

Kolejną złotą regułą jest zachowanie ciszy. Sauna jest miejscem służącym relaksacji, tak więc powinniśmy maksymalnie skupić się na odprężeniu, pamiętając również o tym, aby nie przeszkadzać innym korzystającym.

Jeden seans powinien trwać ok. 15 min. Można go powtórzyć ok. 3 razy, pamiętając o krótkich przerwach na ochłodzenie organizmu. Przed skorzystaniem z wszelkich zimnych źródeł oferowanych w obiekcie (np. wiader bądź beczek z lodowatą wodą, lodowatych pryszniców itp.) warto rozpocząć od spłukania ciała letnią wodą, w celu zmycia potu wraz z wszelkimi toksynami. Następnie przechodzimy do zupełnego schłodzenia całej powierzchni ciała (oczyszczone pory skóry zamykają się), nie zapominając również o schłodzeniu głowy. Pominięcie tej części ciała może być niebezpieczne dla naszego zdrowia, gdyż cała nagromadzona wysoka temperatura skumuluje się w obszarze czaszki.
 fot. pantherstock

Po zakończeniu całej sesji, radzi się odpocząć przez 10 – 15 min. w dostępnej do tego przestrzeni (np. strefa odpoczynku lub grota solna), tak aby przyzwyczaić organizm do zmiany temperatury.

Dobrodziejstwo sauny jest coraz bardziej znane i coraz częściej dostępne. Ze względu na szereg korzystnych efektów, warto czasami skorzystać, a jeżeli jeszcze nie mieliśmy okazji to warto się przełamać i spróbować. Przy zachowaniu podstawowych zasad higieny i użytkowania, możemy sprawić, że będzie to przyjemny moment odprężenia. Drobny, lecz znaczący gest dla naszego zdrowia, urody i stanu ducha.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze