Zaloguj
Reklama

Wpływ muzyki na nasze samopoczucie

Odpoczynek
Fot. ojoimages
Odpoczynek
(5)

Muzyka – czyli balsam dla naszej duszy. Ulubione dźwięki wywołują u nas radość, ulgę oraz poprawiają samopoczucie.

Reklama

Niewątpliwie muzyka ma wpływ na nasze zdrowie. Leczenie muzyką wprowadzono w XX wieku i nazwano muzykoterapią, która polega na leczeniu chorób i zaburzeń emocjonalnych. Pacjenci biorą udział w warsztatach oraz zajęciach z muzyką relaksacyjną.

Muzykoterapia dzieli się na kilka rodzajów. Kliniczno-diagnostyczny: pacjentem zajmuje się specjalista z dziedziny medycyny, naturalny: podstawowy materiał muzyczny to dźwięki natury, spontaniczny: wyrażany przez przezywanie emocji np. stukanie rytmu, nucenie; adoptowany: wykorzystuje przypadkowe materiały muzyczne np. radio, profilaktyczny: stosowany do celów zapobiegawczych z wykorzystaniem materiału muzycznego.

Muzyka wpływa na wiele czynników w naszym organizmie. Podczas słuchania napinają się mięśnie, wzrasta poziom hormonu szczęścia oraz przyśpiesza akcję serca. Może łagodzić ból oraz obniżać aktywność myślową.

Celem muzykoterapii jest uspokojenie duszy i ciała, osiągnięcie rozluźnienia oraz zrównoważenie emocji. Przy dźwiękach możemy się świetnie pobawić, dostarczyć pozytywnych wrażeń oraz poprawić sobie nastrój.

Pamiętaj by muzyka towarzyszyła Ci w Twoim życiu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Fozik.pl, zdjęcia: ojoimages

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze