Zaloguj
Reklama

Spanie przy włączonym telewizorze bądź przy świetle może skutkować otyłością

Zmęczenie w pracy
Fot. panthermedia
Zmęczenie w pracy
(0)

„Kobiety, uważajcie! - spanie przy włączonym telewizorze lub przy świetle może mieć negatywny wpływ na przyrost masy ciała”. Jest to jeden z wniosków z obszernych badań dotyczących prawie 44 tysięcy kobiet, które powstały w USA.

Reklama

„Spanie przy zgaszonym świetle zmniejsza prawdopodobieństwo przybrania na wadze i nadwagi, a nawet otyłości” - powiedział Yong-Moon Mark Park, główny autor badania.

Światło prowadzi do gorszego i krótszego snu

Według badacza ekspozycja na sztuczne światło w nocy ma negatywny wpływ na ilość hormonu melatoniny, zakłócając tym samym naturalny cykl snu. „Może również wpływać na poziom hormonów stresu i wpływać na inne procesy metaboliczne w sposób, który przyczynia się do przyrostu masy ciała”.

Ponadto zapalone światło lub włączony ekran zazwyczaj powodują gorszą jakość snu, a także krótszy czas snu. A krótszy lub gorszy sen może prowadzić do zmęczenia, które powoduje, że mniej angażujemy się w aktywności fizyczne, które pomagają zmniejszyć wagę.

Naukowiec opiera swoje tezy na badaniu, które zostało przeprowadzone wśród 44 tysięcy kobiet w wieku od 35 do 74 lat. Kobiety, które wzięły udział w badaniu nie pracowały na zmiany, nie były w ciąży, ani nie cierpiały na anomalie, które uniemożliwiałyby im normalne spanie.

Kobiety, które spały w oświetlonym pomieszczeniu, były o 17% bardziej narażone na wzrost masy ciała o pięć kilogramów w ciągu pięciu lat. Według Parka intensywność sztucznego oświetlenia miała również wpływ na przyrost kilogramów. „Na przykład użycie słabej lampki nocnej nie wpłynęło na wagę, ale kobiety, które spały przy silnym świetle lub włączonym telewizorze, już znacznie przybierały na wadze” - powiedział.

Co ciekawe, wyniki te pozostały niezmienione, nawet jeśli uwzględniono w badaniu dietę i aktywność fizyczną kobiet - sugeruje to (ale nie w pełni potwierdza), że może istnieć związek między brakiem snu a przyrostem masy ciała.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze