Zaloguj
Reklama

Macho - niepożądany?

Autorzy: Patrycja Piechaczek
Źródło: Piotr Markiewicz,,, Piękno zwane pożądaniem”, magazyn psychologiczny,, Charaktery”, nr 4 (159), kwiecień 2010
Młody mężczyzna
Fot. ojoimages
Młody mężczyzna
(5)

Potocznie uważa się, że najbardziej atrakcyjna twarz płci brzydkiej posiada cechy męskie oraz delikatnie zaznaczone cechy kobiecej urody. Inna hipoteza mówi, że najbardziej atrakcyjne są twarze supermęskie, typu macho. Ale czy rzeczywiście tak jest?

Reklama

Naukowcy wykorzystali 117 fotografii męskich twarzy do stworzenia uśrednionej twarzy. Następnie poddano ją obróbce i,,wyprodukowano” twarze bardziej i mniej męskie. W sumie stworzono 5 wariantów twarzy.

Fotografie te przedstawiono kobietom, które miały wskazać najbardziej atrakcyjną twarz. Jak się okazało, panie najczęściej wybierały twarz drugą i trzecią, gdzie pierwsza to twarz najbardziej męska a piąta o bardzo delikatnych rysach.

Kobiety oceniały również twarze pod względem zdrowego wyglądu. Ich wybór pokrył się z najatrakcyjniejszym wyglądem. Inne badania wykazały, że na wybór kobiet wpływa wiele różnych czynników: faza cyklu menstruacyjnego, to czy panie wybierały mężczyznę pod względem kochanka, czy do długotrwałego związku, płeć psychologiczna kobiet (czy czuła się i postrzega siebie bardziej kobieco, czy bardziej męsko).

Analizując wyniki różnych badań stwierdzono, że w perspektywie długotrwałego związku preferowane są twarze bardziej męskie, im bliżej owulacji, tym atrakcyjniejsze są twarze typowo męskie.

Ponadto kobiety czujące się bardziej męsko, wybierając partnera do związku długoterminowego, preferują typy o rysach męskich. Dlaczego tak się dzieje? Mechanizm wyboru jest bardzo prosty. Nie ma typów idealnych, kobiety wahają się między dżentelmenem z dobrymi genami (typ macho), a dżentelmenem opiekuńczym (twarze średnie).

Ocena atrakcyjności wiąże się z komentencjami rozrodczymi. Mężczyźni lepiej oceniani przez kobiety dysponowali biologicznie lepszym nasieniem.

Reklama
(5)
Komentarze