Zaloguj
Reklama

Płytkowy test ciążowy - jak interpretować?

Test ciążowy
Fot. panthermedia
Test ciążowy
(5)
Reklama

Samodzielna interpretacja wyniku testu ciążowego wykonanego za pomocą testu płytkowego.

Płytkowy test ciążowy - Objawy i przebieg

Już na kilka dni przed spodziewaną miesiączką istnieje możliwość samodzielnego stwierdzenia istnienia ciąży przy pomocy tzw. testów ciążowych, dostępnych w aptekach bez recepty. Wszystkie ogólnodostępne testy opierają się na wykryciu w moczu tzw. hormonu ciążowego czyli HCG (gonadotropiny kosmówkowej) wytwarzanego od chwili zagnieżdżenia się komórki jajowej w macicy. W zależności od czułości testu, HCG można wykryć na 1-2 dni przed spodziewaną miesiączką, bowiem niektóre z nich określają podjednostkę tego hormonu tzw. β-HCG.

Pozytywny wynik tego testu najczęściej świadczy o istnieniu ciąży, szczególnie, gdy towarzyszy mu zatrzymanie miesiączki. W przypadku przyjmowania niektórych leków lub też istnienia guzów hormonozależnych test może dawać wynik tzw. „fałszywie” dodatni. Jednorazowy ujemny wynik testu też nie zawsze świadczy o braku ciąży.

Może być to spowodowane zbyt małą ilością wytworzonego HCG, zbyt rozcieńczonym moczem lub też zbyt wczesnym wykonaniem testu w stosunku do zapłodnienia. W przypadku zatrzymania miesiączki oraz ujemnego wyniku testu ciążowego należy go powtórzyć po kilku dniach.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Jeżeli uzyskany wynik testu ciążowego jest dodatni oraz nastąpiło zatrzymanie miesiączki należy zgłosić się do lekarza w celu potwierdzenia istnienia ciąży, prawidłowości jej rozwoju jak również określenia wieku ciążowego.

W przypadku braku wykładników ciąży prócz dodatniego testu ciążowego, lekarz może zalecić odpowiednią dalszą diagnostykę w celu wykluczenia ciąży pozamacicznej, odbytego poronienia czy też innych schorzeń mogących mieć wpływ na dodatni wynik testu.

Płytkowy test ciążowy - Leczenie

Testy ciążowe przydatne są w momencie oczekiwania na upragnioną ciążę, ale również w przypadku, gdy istnieje konieczność podjęcia terapii lekowej preparatami teratogennymi dla płodu lub wykonania badań z zastosowaniem promieniowania jonizującego.

Aby zwiększyć wiarygodność testu należy przeprowadzić go około 5 dni po terminie spodziewanej miesiączki a do badania pobrać próbkę rannego moczu.

Mocz powinien być poddany badaniu bezpośrednio po oddaniu. Wieczorem należy ograniczyć ilość przyjmowanych płynów, by mocz nie był rano zbyt rozcieńczony. Dokładne dane dotyczące poprawnego wykonania testu podane są w instrukcji załączonej do testu.

Piśmiennictwo

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze