Zaloguj
Reklama

Ostra Choroba Wysokogórska - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Góry, jezioro
Fot. ojoimages
Góry, jezioro
(5)
Reklama

Ostra choroba wysokogórska (ang. Acute Mountain Sickness – AMS) definiowana jest jako zespół różnych patologicznych objawów, które pojawiają się nagle a przy tym bardzo szybko rozwijają.

Objawy i przebieg ostrej choroby wysokogórskiej

Pojawiają się one u osób pokonujących różnice wysokości pomiędzy 1800- 2400m w czasie krótszym niż 24 godziny. Należy podkreślić, iż dotyczy to każdego zarówno z doświadczeniem (przygotowanie fizyczne, psychiczne itp.) ale także bez większego doświadczenia.

Każda wyprawa w góry wymaga odpowiedniego, solidnego przygotowania oraz zwrócenia szczególnej uwagi m.in. na wysokość na jaką się wspinamy, miejsce noclegu, czas jaki na tej wysokości spędzimy, stan naszego zdrowia (choroby z jakimi się zmagamy, odporność organizmu, zażywane leki) oraz wiek, kondycję i wiele dodatkowych aspektów. Należy podkreślić, iż jest to kwestia indywidualna dla każdego człowieka. Nigdy jednak nie wolno przeceniać swoich możliwości.


Objawy choroby wysokogórskiej mogą pojawić się u każdej osoby i najczęściej ma to miejsce do 7 dni od rozpoczęcia wyprawy. W większości przypadków rozpoczyna się to od problemów z pobieraniem pokarmów, zawrotów głowy, nudności, wymiotów, bólów głowy (czasem bardzo silnych), problemów z utrzymaniem równowagi, ogólnym osłabieniem, problemami z oddawaniem moczu i wiele innych. W większości przypadków każdy z tych objawów ujawnia się w trakcie wspinaczki.


Leczenie objawów choroby wysokogórskiej polega na jak najszybszym zejściu z dużej wysokości na niższą, odpoczynku, odpowiedniej ilości snu, nawadnianiu, pobieraniu pokarmów. Jeśli jest to możliwe należy cały czas schodzić niżej. W momencie gdy objawy nie ustępują należ podjąć akcję ratunkową.
 

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

  1. „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
  2. „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
  3. „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
     

Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze