Zaloguj
Reklama

Jak ustrzec się przed chorobami tropikalnymi?

Wakacje
Fot. panthermedia
Wakacje
(0)

Jeśli po powrocie z “kraju tropikalnego” pojawią się objawy takie jak: stan podgorączkowy, gorączka, biegunka, ból brzucha, ból stawów należy udać się jak najszybciej do lekarza i poinformować go o tym, gdzie spędziło się wakacje. Warto skonsultować się z lekarzem także wtedy, gdy podczas pobytu w egzotycznym kraju zdarzyła się gorączka czy biegunka - zaleca Ministerstwo zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny.

Reklama

Z krajów Afryki, Azji, Ameryki Południowej, ale i dalekiego południa Europy, podróżnik może przywieźć niechcianą pamiątkę - chorobę, którą wywołują bytujące tam patogeny i pasożyty. Czasami choroba daje znać o sobie nawet kilka-kilkanaście tygodni po urlopie; dla postawienia prawidłowej diagnozy, konieczne jest udzielenie przez pacjenta informacji o pobycie w egzotycznym miejscu.

Statystyki dot. chorób i podróżujących do “krajów egzotycznych”

Polska co prawda nie jest krajem o wysokiej zachorowalności na choroby tropikalne, ale ich liczba rośnie z uwagi na coraz więcej podróży do egzotycznych krajów. Statystyki podają, że z roku na rok coraz więcej chorób egzotycznych jest przywożonych do Polski. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny podaje, że w 2015 roku zarejestrowano w Polsce 12 przypadków dengi, a rok później 41. W przypadku malarii liczba ta w 2015 roku wyniosła 29, a rok później 38. Eksperci NIZP-PZH wskazują, że w Polsce mamy do czynienia z wysoką śmiertelnością z powodu malarii, czego przyczyna jest późna diagnoza.

W Polsce działają nie tylko poradnie i oddziały specjalizujące się chorobami egzotycznymi, ale także oddziały zakaźne w szpitalach w całej Polsce, w których specjaliści wiedzą, jak zająć się pacjentem z podejrzeniem choroby tropikalnej. W Polsce wykonuje się też testy laboratoryjne wykrywające patogeny i pasożyty z odległych miejsc świata. Kluczowa jest jednak informacja od pacjenta o tym, że gorączka, biegunka, ból stawów itp. może być wynikiem egzotycznych wakacji.

Przyjmuje się, że ok. 15-20 proc. turystów przebywających w strefie tropikalnej ma problemy zdrowotne podczas podróży, a 11 proc. z nich cierpi na gorączkę o nieznanej przyczynie (FUO – Fever of Unknown Origin). Od 30-40 proc. gorączek o nieznanym podłożu może mieć przyczynę zakaźną.

Najczęstszymi przyczynami FUO związanymi z podróżami są:

 • malaria,
 • dur brzuszny,
 • dury rzekome,
 • żółta gorączka,
 • wirusowe zapalenie wątroby,
 • riketsjozy,
 • ostra choroba retrowirusowa.

Turystów podróżujących w odległe rejony świata przybywa z roku na rok. Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że w 2015 roku z Polski do „pozostałych krajów”, czyli poza większością państw europejskich, USA, Kanadą, Izraelem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, poleciało w sumie 1 082 024 pasażerów, a w roku następnym liczba ta zwiększyła się o pół miliona osób.

Choroby tropikalne

Lista chorób, na które można zachorować w odległych od Polski rejonach jest bardzo długa.

Wiele z nich przenoszą owady (przede wszystkim komary i kleszcze), np.

 • zika,
 • malaria,
 • denga,
 • chikungunya.

Chorobą można się zarazić także wskutek zjedzenia niewłaściwie przyrządzonego jedzenia.

Jakie działania należy podjąć przed wyjazdem do “egzotycznego kraju”

 1. Zanim kupisz bilet czy wycieczkę, wejdź na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych i w zakładce „Bezpieczne wakacje” wyczytaj informacje o planowanym celu podróży, w tym m.in. zalecanych i/lub obowiązkowych szczepieniach w danym kraju.
 2. Wybierz się do lekarza i omów wszelkie zagadnienia związane z podróżą.
 3. Sprawdź, czy nie brakuje Ci szczepień; np. spróbuj sobie przypomnieć, kiedy ostatnio szczepiłeś się przeciwko tężcowi.
 4. Jeśli jesteś w ciąży, rozważ, czy podróż do egzotycznych krajów jest dobrym pomysłem w czasie oczekiwania na dziecko. Podobnie – jeśli masz małe dziecko, rozważ wszelkie „za i przeciw” egzotycznej podróży z maluchem.

Zalecenia w trakcie podróży

 1. Nie jedz surowych warzyw, surówek, owoców, których nie da się obrać ze skórki.
 2. Pij wyłącznie wodę z pewnego źródła – np. szczelnie zakapslowaną.
 3. Zawsze zakładaj obuwie.
 4. Nie jedz lodów, drinki i napoje pij bez lodu.
 5. Nie kąp się w jeziorach czy rzekach – to naturalne siedliska pasożytów.
 6. O zmroku zakładaj odzież z długimi rękawami i nogawkami, używaj repelentów (tj. środków odstraszających owady), śpij pod moskitierą.
Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze