Zaloguj
Reklama

Odchudzanie a hCG - o co chodzi w tej diecie?

Dbanie o właściwą wagę, dieta
Fot. medforum
Dbanie o właściwą wagę, dieta
(0)

Gonadotropina kosmówkowa - hCG, jest hormonem intensywnie wydzielanym w ciąży. To właśnie podwyższone stężenie hCG w moczu wykrywane jest przez testy ciążowe, dając magiczne „dwie kreski”. Okazuje się jednak, że hormon gonadotropiny kosmówkowej, stał się popularnym środkiem….. wspomagającym odchudzanie.

Reklama

hCG

Gonadotropina kosmówkowa jest jednym z charakterystycznych hormonów, których stężenie rośnie w czasie ciąży. Początkowo wydzielana jest przez zarodek, następnie jej produkcję przejmuje łożysko. Zadaniem gonadotropiny kosmówkowej jest utrzymywanie funkcji ciałka żółtego  a następnie podtrzymywanie produkcji progesteronu.

Początki diety hCG - wczoraj i dziś

Początki diety hCG sięgają lat 50-tych ubiegłego wieku.  Propagatorów tego typu metody odchudzania nie brakuje, jednak współcześnie jednym z najzagorzalszych zwolenników tej metody jest Kevin Trudea’u autor kontrowersyjnej książki „They don’t want you to know about”. Jak podaje Trudea’u, stosując dietę hCG, można zrzucić nawet…. kilogram dziennie! Na czym polega fenomen diety? Badania dr Simeonsa wskazywały, że osoby cierpiące na dużą nadwagę, w których organizmie stwierdzano duży procent tkanki tłuszczowej, po podaniu hormony hCG gwałtownie chudły, gubiąc nadmierne kilogramy.  Dodatkowo, elementem diety jest wprowadzenie rygorystycznego jadłospisu, gdzie bilans energetyczny nie przekracza 500kcal.

Jak wygląda dieta?

Według portali internetowych, dieta hCG składa się z trzech etapów. Etap pierwszy polega na oczyszczeniu wątroby i jelit, etap drugi to spadek wagi (etap trwa ok 23 dni), etap trzeci realizacja zaleceń dietetyka.

Minusy diety hCG

Zastosowanie diety hCG mimo spektakularnych efektów, ma wiele minusów. Do najważniejszych minusów należą niedobory witamin, niedokrwistość, wymioty, nudności, nerwowość i wahania nastrojów. Raporty opublikowane w „Journal of American Medical Association” i „American Journal of Clinical Nutrition” wskazują, że za spadek wagi odpowiada zbyt niska podaż kcal, a nie podaż hCG.

Jakie są plusy? Na pewno szybki spadek wagi, jednak wiele skutków ubocznych nie stawia diety hCG w czołówce najskuteczniejszych i bezpiecznych diet.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze