Zaloguj
Reklama

Leki nasenne – o czym należy pamiętać, gdy je zażywamy?

Farmaceuta
Fot. panthermedia
Farmaceuta
(0)

Kłopoty ze snem często są skutkiem stresu, nerwowego trybu życia czy niejednokrotnie schorzeń, których objawem są zaburzenia w rytmie dobowym. Sięganie po leki nasenne ma pomóc zapewnić spokojny, regenerujący sen. O czym należy pamiętać, gdy stosujemy leki nasenne?

Reklama

Spis treści:

  1. Leki nasenne – co oferuje rynek?
  2. Jak zażywać leki nasenne?
  3. Uzależnienie od leków nasennych

Leki nasenne – co oferuje rynek? 

Rynek farmaceutyczny oferuje szereg produktów, które mają pozwolić zasnąć i zapewnić spokojny sen. Wśród produktów dostępnych na rynku znajdują się zarówno preparaty ziołowe, jak i te zawierające specjalnie syntetyzowane związki chemiczne, które działają selektywnie, wpływając na uspokojenie i zapewnienie spokojnego snu. Wśród naturalnych produktów, które najczęściej znajdują się w produktach nasennych, możemy odnaleźć melisę, owoce głogu, ekstrakt z szyszek chmielu. Wśród preparatów na receptę znajdują się leki zawierające substancje czynne, których działanie jest szybsze, ponieważ związki chemiczne łączą się selektywnie z określonymi receptorami, co zapewnia szybszy sen.

Jak zażywać leki nasenne? 

Pamiętajmy – przedawkowanie jakichkolwiek leków – czy to dostępnych na receptę, czy nie, może wywołać szereg działań niepożądanych, które mogą okazać się groźne dla zdrowia lub życia. Przed sięgnięciem po leki nasenne warto przyjrzeć się stanowi swojego zdrowia – niejednokrotnie bezsenność uwarunkowana jest innymi chorobami, stąd w przypadku długotrwałych problemów ze snem warto skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Jeśli cierpisz na nocne bezdechy, stosowanie leków nasennych jest niewskazane! Podobnie kobiety w ciąży, które nie powinny zażywać leków nasennych, ponieważ ich oddziaływanie na płód i rozwój dziecka nie jest znane.

Zażywanie leków nasennych, fot. panthermedia

Stosowanie leków nasennych zaczyna się od stosowania najmniejszych dostępnych dawek na rynku – nigdy nie zaczynaj stosowania leków nasennych od najwyższej, możliwej dawki. Przed zażyciem koniecznie przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania. Nigdy nie przekraczaj zalecanej dawki – zażycie większej, niż wskazana, ilości leku może wywołać chwilowe otumanienie lub inne działania niepożądane. Nie zaleca się stosowania leków nasennych w drugiej połowie nocy – ich działanie trwa określony czas, w związku z czym zażycie leku może warunkować senność również rano, kiedy czas na pobudkę. Nigdy nie łącz leków nasennych z alkoholem – produkty alkoholowe w połączeniu z lekami wpływają negatywnie na wchłanianie leku i jego skuteczność. Pamiętaj – leki nasenne możemy stosować tylko przez określony czas!

Uzależnienie od leków nasennych 

Niestety granica pomiędzy rozsądnym stosowaniem leków nasennych a uzależnieniem jest cienka i łatwo ją przekroczyć. Coraz więcej osób zażywa leki nasenne jako remedium na inne problemy. Co zrobić, gdy pojawia się problem? Osoby nadużywające leków nasennych często nie widzą same problemu – tutaj dużą rolę odgrywa czujność najbliższych, którzy powinni zachęcić uzależnionego członka rodziny do wizyty u lekarza. Wielu lekarzy wskazuje, że warunkiem sukcesu w odstawieniu leków nasennych jest przede wszystkim motywacja i zaufanie do lekarza. Nagminne stosowanie leków nasennych zaburza nie tylko naturalny rytm dobowy człowieka, ale również potrafi zachwiać jego zachowaniem w ciągu dnia. Zażywanie leków zawsze wywiera wpływ na organy wewnętrzne – jak chociażby wątrobę. Wieloletnie zażywanie ziół czy leków o działaniu nasennym wpływa na metabolizm enzymów wątrobowych oraz na prawidłowe funkcjonowanie narządu. Leki nasenne charakteryzują się tym, że po dłuższym stosowaniu organizm „przyzwyczaja się do nich” – następuje tzw. etap tolerancji. Pacjent, chcąc osiągnąć zadowalający i satysfakcjonujący sen jak na początku stosowania preparatu, zaczyna brać coraz wyższe dawki leku. W momencie, gdy u pacjenta dochodzi do uzależnienia, nagłe przerwanie stosowania leku prowadzi do wystąpienia zespołu odstawienia, który towarzyszy alkoholikom czy narkomanom. Pojawiają się wtedy bóle głowy, mięśni, lęk, napięcie, splątanie, a nawet nadwrażliwość na bodźce dźwiękowe, światło, dotyk, drętwienie i mrowienie kończyn. Pamiętajmy – leki nasenne pozwalają wyciszyć organizm i zapewnić zdrowy, regenerujący sen, jednak umiar w ich stosowaniu jest bardzo ważny.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze