Zaloguj
Reklama

Leki nasenne – o czym należy pamiętać, gdy je zażywamy

Farmaceuta
Fot. panthermedia
Farmaceuta
(0)

Kłopoty ze snem często są skutkiem stresu, nerwowego trybu życia czy niejednokrotnie schorzeń, których objawem są zaburzenia w rytmie dobowym. Sięganie po leki nasenne ma pomóc zapewnić spokojny, regenerujący sen. O czym należy pamiętać, gdy stosujemy leki nasenne?

Reklama

Leki nasenne – co oferuje rynek?

Rynek farmaceutyczny oferuje szereg produktów, które mają pozwolić zasnąć i zapewnić spokojny sen. Wśród produktów dostępnych na rynku znajdują się zarówno preparaty ziołowe, jak i te zawierające specjalnie syntetyzowane związki chemiczne, które działają selektywnie, wpływając na uspokojenie i zapewnienie spokojnego snu. Wśród naturalnych produktów, które najczęściej znajdują się w produktach nasennych, możemy odnaleźć melisę, owoce głogu, ekstrakt z szyszek chmielu. Wśród preparatów na receptę znajdują się leki zawierające substancje czynne, których działanie jest szybsze, ponieważ związki chemiczne łączą się selektywnie z określonymi receptorami, co zapewnia szybszy sen.

Jak zażywać leki nasenne?

Pamiętajmy – przedawkowanie jakichkolwiek leków – czy to dostępnych na receptę, czy nie, może wywołać szereg działań niepożądanych, które mogą okazać się groźne dla zdrowia lub życia. Przed sięgnięciem po leki nasenne warto przyjrzeć się stanowi swojego zdrowia – niejednokrotnie bezsenność uwarunkowana jest innymi chorobami, stąd w przypadku długotrwałych problemów ze snem warto skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Jeśli cierpisz na nocne bezdechy, stosowanie leków nasennych jest niewskazane! Podobnie kobiety w ciąży, które nie powinny zażywać leków nasennych, ponieważ ich oddziaływanie na płód i rozwój dziecka nie jest znane.

fot. panthermedia

Stosowanie leków nasennych zaczyna się od stosowania najmniejszych dostępnych dawek na rynku – nigdy nie zaczynaj stosowania leków nasennych od najwyższej, możliwej dawki. Przed zażyciem koniecznie przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania. Nigdy nie przekraczaj zalecanej dawki – zażycie większej, niż wskazana, ilości leku może wywołać chwilowe otumanienie lub inne działania niepożądane. Nie zaleca się stosowania leków nasennych w drugiej połowie nocy – ich działanie trwa określony czas, w związku z czym zażycie leku może warunkować senność również rano, kiedy czas na pobudkę. Nigdy nie łącz leków nasennych z alkoholem – produkty alkoholowe w połączeniu z lekami wpływają negatywnie na wchłanianie leku i jego skuteczność. Pamiętaj – leki nasenne możemy stosować tylko przez określony czas!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze