Zaloguj
Reklama

Idzie wiosna, czas na buty!

Autorzy: Informacja prasowa BrandVoice
Szpilki
Fot. shutterstock
Szpilki
(4)

Buty to nie tylko element ubioru. Przeciętnie człowiek spędza w nich dziesięć godzin dziennie. Mogą mieć wpływ na zdrowie stóp, bioder, kręgosłupa czy szyi. Dlatego właśnie warto poświęcić ich doborowi sporo uwagi.

Reklama

Najistotniejsze elementy dobrego obuwia to elastyczna podeszwa, niezbyt wysoki obcas i szerokie nosy. Bardzo ważny jest także materiał, z którego zostały wykonane. Warto też pamiętać, aby dobrać odpowiedni rozmiar butów. Jeśli obuwie będzie spełniać te kryteria, zmniejszy się prawdopodobieństwo wystąpienia takich schorzeń jak halluksy, ostroga piętowa czy modzele.

Rozmiar jak ulał

Dobrze dobrane buty powinny być dostosowane do wielkości stopy. Zbyt luźne mogą skutkować rozchodzeniem się kości śródstopia, zmianami w całym układzie ruchu i deformacją stóp. Zbyt ciasne powodują otarcia i nadmierny ucisk, a w konsekwencji mogą stać się przyczyną halluksów czy ostrogi piętowej. Obuwie warto wybierać po godzinie 17.00, kiedy stopa jest już nieco zmęczona. Wcześniej warto jednak dokładnie przeanalizować swój rozmiar. W tym celu należy stanąć na kartce i zaznaczyć punkty znajdujące się tuż przed dużym palcem i piętą. Następnie można zmierzyć odległość między nimi i dodać do wyniku ok. 5-10 milimetrów. W uniwersalnej tabeli sprawdzić można, jaki rozmiar odpowiada uzyskanej liczbie. Przykładowo, jeśli wynosi ona 26 centymetrów, warto wybierać obuwie w rozmiarze 40. Należy mieć jednak na względzie, że rozmiarówka może się nieznacznie różnić w przypadku poszczególnych producentów.

Tworzywo pierwsza klasa

Bardzo ważny w przypadku butów jest materiał, z którego zostały wykonane. Najlepiej, jeśli cholewa zrobiona została z wysokiej jakości skóry. Posiada ona zdolność dostosowania się do kształtu stopy, co pozwala zapobiec szkodliwemu uciskowi. Zapewnia też właściwą wentylację, co jest niezwykle istotne w profilaktyce przeciwgrzybicznej. Warto też zwrócić uwagę na tworzywo, z którego została wykonana podeszwa. W przypadku lżejszego obuwia dobrze sprawdzi się lekki i elastyczny poliuretan. Na chłodniejsze dni można wybrać buty o podeszwie z termoplastycznego kauczuku. Będzie on dobrze izolował przed chłodem, zapobiegnie poślizgom, ponadto jest bardzo odporny na działanie niskich temperatur.

  

fot. ojoimages

Perfekcyjny model

Warto zwrócić uwagę na fason obuwia. Sprzymierzeńcem zdrowych stóp nie są z pewnością wysokie szpilki. Optymalny obcas powinien być stabilny i dobrze wyważony, nie wyższy niż 5 centymetrów. Najlepiej sprawdzą się buty, w których pięta znajduje się 2,5 centymetra wyżej niż pozostała część stopy. Wtedy ciężar ciała rozłożony jest równomiernie. Dobrze jest też zadbać, aby nosy obuwia nie były zbyt wąskie. Palce powinny się w nich układać swobodnie, nie nachodzić na siebie. Bardzo istotna jest także grubość podeszwy. Zbyt cienka nie będzie właściwie izolować stopy od podłoża. Dobrze jest też zadbać, aby była elastyczna i nie ograniczała pracy żadnego ze stawów. Także elastyczny powinien być zapiętek, a w przypadku wyższych modeli – cholewa.

Dobrze dobrane buty to kluczowy element profilaktyki takich chorób jak grzybica, halluksy czy płaskostopie. Dlatego właśnie wskazane jest, aby przy ich wyborze zwracać uwagę nie tylko na aspekt modowy, ale przede wszystkim – na wygodę. Najlepiej kiedy oba kryteria połączone są w jednym modelu. Trendy szybko się zmieniają. Zasady dbania o zdrowie są niezmiennie takie same.

Reklama
(4)
Komentarze