Zespół cieśni nadgarstka

Przyczyną zespołu jest ucisk nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Często występuje u osób zawodowo narażonych na wykonywanie stereotypowych ruchów nadgarstka np. stomatologów, ekspedientek, pracowników fizycznych.
Choroba może pojawić się również w przebiegu zaburzeń hormonalnych typu: cukrzyca, niedoczynność tarczycy. Objawia się głównie napadowymi parestezjami, najczęściej w nocy. Chorzy odczuwają zdrętwienie (w obrębie I, II i III palca) i obrzmienie ręki. Ulgę przynosi wówczas poruszanie, potrząsanie chorą kończyną.
W przypadku długotrwałego przebiegu może dojść do zaniku mięśni kłębu kciuka oraz mogą pojawić się zaburzenia czucia. Podstawą rozpoznania jest badanie neurograficzne ujawniające zwolnienie szybkości lub blok przewodzenia w nerwie pośrodkowym na poziomie nadgarstka. W przypadku zaawansowanych dolegliwości ze współistniejącymi zaburzeniami czucia leczeniem z wyboru jest chirurgiczne odbarczenie nerwu (przez przecięcie troczka zginaczy).
W pozostałych przypadkach stosowane jest leczenie zachowawcze polegające na okresowym unieruchpmieniu chorego nadgarstka połączone z miejscowym podawaniem steroidów lub zabiegi fizykoterapii.