Zaloguj
Reklama

W świecie fobii – agorafobia

Strach
Fot. Panthermedia
Strach
(0)

Agorafobia to stan lękowy przejawiający się paniką w otwartej przestrzeni. Czy agorafobia jest groźna? Czy da się ją wyleczyć?

Reklama

Osoby dotknięte agorafobią odczuwają ogromny lęk przed przebywaniem w nieznanym otoczeniu – zwłaszcza na otwartej przestrzeni. Zdarza się jednak, że lęk pojawia się w zatłoczonych miejscach, środkach komunikacji miejskiej czy nieznanym miejscu. Osoba, która cierpi na agorafobię, może doświadczyć ataku paniki. Chorzy często unikają nowych miejsc czy tłumów, bojąc się ataku paniki, który pojawi się w towarzystwie obcych ludzi, co niejednokrotnie może przerodzić się w fobię społeczną. Przyczyny agorafobii nie są znane – na jej pojawienie się mogą mieć wpływ traumatyczne wydarzenia z życia, np. śmierć bliskiej osoby.

Jak wskazują statystyki, agorafobia częściej dotyka kobiet. Leczenie oparte jest na terapii u psychiatry – jedynie lekarz specjalista jest w stanie zdiagnozować schorzenie i wdrożyć odpowiednie leczenie. Jeśli ktoś z Twoich bliskich nie chce wychodzić z domu, panicznie boi się tłumu lub otwartej przestrzeni, obawia się nowych miejsc do tego stopnia, że nie chce opuszczać swoich „czterech ścian” – może cierpieć na agorafobię. Warto porozmawiać z bliską osobą i zachęcić ją do odwiedzenia specjalisty!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze