Zaloguj
Reklama

Uwaga! Jelitówka atakuje!

Problemy jelitowe
Fot. panthermedia
Problemy jelitowe
(0)

Zbliża się wiosna, a z nią… wzrost zachorowań na grypę jelitową, znaną jako jelitówka. Czy da się przed nią uchronić? Co robić, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu?

Reklama

Grypa żołądkowa, czyli znana wszystkim jelitówka, zaliczana jest do chorób zakaźnych. Choroba przenoszona jest drogą kropelkową, stąd najłatwiej zarazić się od osoby chorej. Kluczowe jest więc dokładne mycie rąk oraz dbanie o higienę przygotowywanych potraw (np. dokładne mycie owoców, warzyw, wyparzanie desek do krojenia).

Objawy

Objawy choroby mogą pojawić się już dwanaście godzin po zakażeniu. Do najczęstszych objawów zalicza się silne wymioty i biegunkę, którym niejednokrotnie towarzyszą gorączka, ból brzucha, ból głowy, silne nudności, brak apetytu, ból mięśni, dreszcze. Wodnista biegunka towarzysząca zakażeniu trwa około trzech dni, choć zdarzają się przypadki, gdy choroba trwa nawet powyżej tygodnia. Jelitówkę wywołują przede wszystki rotawirusy, adenowirusy i tzw. astrowirusy. Jest to zupełnie inna rodzina wirusów niż znany nam wirus grypy! Mimo to, ze względu na niektóre wspólne objawy, jelitówkę przyjęto nazywać „grypą”.

Leczenie

Niestety na jelitówkę nie ma jednego, skutecznego lekarstwa, które spowodowałoby złagodzenie objawów. W przypadku zachorowania zaleca się spożywanie dużej ilości płynów, aby nie utracić wody i nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Konieczne jest spożywanie elektrolitów (dostępne w aptece), by zachować równowagę elektrolitową organizmu. W trakcie choroby warto stosować lekkostrawną dietę, aby dodatkowo nie obciążać organizmu. W przypadku, gdy zachoruje dziecko, niezbędna jest szybka konsultacja z lekarzem. Grypa żołądkowa jest bardzo groźna zwłaszcza dla małych dzieci i niemowląt, u których łatwo o silne odwodnienie, co jest bardzo groźne. Niejednokrotnie w przypadku małych dzieci i niemowląt konieczna może być hospitalizacja.

Jak chronić się przed grypą żołądkową

  • dbaj o higienę – myj ręce, używaj mydeł antybakteryjnych,
  • dezynfekuj toaletę i nocnik dziecka płynami do tego przeznaczonymi,
  • myj owoce i warzywa przed ich spożyciem,
  • odkażaj deskę do krojenia,
  • w podróży czy miejscach, gdzie masz ograniczone możliwości mycia rąk, stosuj żele antybakteryjne,
  • w przypadku, gdy ktoś z domowników jest chory, wietrz pomieszczenia, wygotuj ręczniki i pościel, zadbaj o dezynfekowanie toalety oraz wyparzenie wspólnie używanych sztućców.
Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze