Zaloguj
Reklama

Uloterapia, czyli inhalacje powietrzem z ula

Pszczoła
Fot. pantherstock
Pszczoła
(0)

Uloterapia - to nowa odmiana apiterapii, czyli leczeniem za pomocą produktów pszczelich. Na czym polega uloterapia? Czy każdy może z niej skorzystać?

Reklama

Niedawno odkryto, że pszczele powietrze można wykorzystywać do wspomagania ludzkiego zdrowia. Wytwarzane jest w ulu podczas produkcji miodu. Stwarza ono tam mikroklimat, nie pozwalający na rozwój żadnych drobnoustrojów. Metoda leczenia, w której wykorzystywane jest powietrze pszczele, to inhalacja. Uloterapia wspiera odporność, leczy astmę, a nawet depresję.

Innymi wskazaniami do zastosowania uloterapii są:

  • choroby układu nerwowego (nerwice),
  • bezsenność,
  • łagodzenie skutków stresu,
  • syndrom ciągłego zmęczenia,
  • choroby serca i układu krążenia (podwyższone ciśnienie),
  • choroby reumatyczne,
  • choroby układu oddechowego (astma, zapalenie oskrzeli i inne dolegliwości),
  • oraz w profilaktyce innych chorób.

Na czym polegają inhalacje powietrzem z ula?

Podczas uloterapii korzysta się z tzw. “Apidomków”. Są to specjalnie zaprojektowane domki wewnątrz którego umieszcza się ul z pszczołami. W jednym takim domku zależnie od konstrukcji i budowy może znajdować się od 2 do 10 uli. Pszczoły oddzielone są drobną siatką, dzięki czemu nie dostają się do środka domku, dlatego z apiterapii mogą korzystać również osoby uczulone na jad owadów. Wylotek z takiego ula umieszczony jest na zewnątrz, dzięki czemu pszczoły mogą swobodnie zajmować się swoją pracą, a człowiek siedząc lub odpoczywając na leżance może odpocząć i cieszyć się cichym brzękiem pracujących owadów oraz kojącym, miodowym zapachem z ula. Już pierwsza inhalacji może przyczynić się do polepszenie się stanu fizycznego i psychicznego.

Kiedy można korzystać się z uloterapii?

Uloterapię prowadzi się tylko w sezonie pasiecznym. Za początek sezonu pasiecznego uznaje się zazwyczaj marzec. Decydują o tym obloty pszczół pozwalające nam mieć nadzieję, że przedwiośnie jest w pełni i wkrótce pogoda umożliwi pszczołom loty po pyłek z leszczyny. Zdarza się jednak, że w marcu bywają chłody podczas których na zewnątrz ula panuje cisza.

Uloterapia to nie jedyna metoda leczenia za pomocą pszczół. Miód, propolis, pyłek pszczeli, wosk, mleczko pszczele, a nawet jad mają również właściwości lecznicze. 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze