Zaloguj
Reklama

Trądzik miejsc intymnych – czy to normalne i jak sobie z tym radzić?

Autorzy: Zofia Matuszczyk
Zdrowie intymne kobiet
Fot. Panthermedia
Zdrowie intymne kobiet
(0)

Trądzik miejsc intymnych jest powszechnie występującą dolegliwością, która może być spowodowana przez różne czynniki. Nie jest to zazwyczaj nic poważnego, ale ze względu na wysoką wrażliwość okolic intymnych może być to bolesne i drażniące. W tym artykule dowiecie się co odpowiada za tego typu przypadłości i jak można sobie z nimi poradzić. 

Reklama

Czym tak naprawdę jest pryszcz w okolicach intymnych?

  • Zapalenie skóry kontaktowe – jedno z najpopularniejszych dolegliwości z tej kategorii. Powodowane jest przez coś drażniącego, co jest w kontakcie z naszą skórą. Może to być na przykład produkt do higieny intymnej, proszek do prania, płyn do kąpieli, mocz, czy też podpaska.

  • Zapalenie mieszków włosowych – innym częstym problemem może być zapalenie mieszków włosowych, czyli miejsc, z których wyrastają włosy,  spowodowane przez bakterie. Niejednokrotnie czynnikiem powodującym to jest golenie włosów łonowych. Gdy zaczynają one odrastać, mogą zacząć podrażniać skórę. Powodem zapalenia tego typu mogą być również włosy wrośnięte, ciasne ubrania, jak i kąpiele w nieczystych jacuzzi i basenach. 

  • Trądzik odwrócony – jest to chroniczna choroba gruczołów potowych. Może się pojawić w okolicach pachwiny i pod biustem. Charakterystyczne dla tej dolegliwości są nawracające zaczerwienienia zawierające ropę. Ich przyczyna nie jest jasne, nie są one również łatwe w leczeniu i często zostawiają po sobie blizny. Na tę chorobę cierpi około 4% populacji.

  • Włókniak – jest to zazwyczaj niegroźny, wystający pieprzyk. Możemy się zacząć martwić, jeśli rozlewa się, swędzi i ma kilka odcieni – wtedy jak najszybciej udajmy się do dermatologa! Jednak gdy ma jednolity kolor, nie rozlewa się i nie czujemy świądu, możemy być spokojni.

Innymi dolegliwościami, które charakteryzują się występowaniem pryszczy w okolicach intymnych, są kiła, kaszak, mięczak zakaźny, opryszczka narządów płciowych czy też zapalenie gruczołu Bartholina.

Jak poradzić sobie z trądzikiem miejsc intymnych?

  1. Dowiedz się, co to jest.

Najważniejszym elementem jest znalezienie źródła naszego problemu. Sprawdźmy, czy nowe pryszcze pojawiają się przy goleniu, używaniu konkretnych produktów, a także przy korzystaniu z jazcuzzi czy też basenu. 

  1. Odstaw substancje podrażniające skórę i dbaj o higienę.

Jeśli uda nam się zdiagnozować, co może być substancją drażniącą, przestańmy używać tego produktu. Jeśli to golenie podrażnia nam okolice intymne, kupmy nową maszynkę, zmieńmy kierunek golenia i używajmy odpowiednich do tego produktu – nigdy nie golimy się na sucho! W tym momencie szczególnie ważna jest również higiena intymna. Wykonujemy ją codziennie, używając specjalnie do tego przeznaczonych żeli. W trakcie menstruacji pamiętajmy o regularnej wymianie podpasek i tamponów.

  1. Idź do lekarza.

W wielu przypadkach problem trądziku miejsc intymnych znika sam lub jesteśmy z nim w stanie sobie sami poradzić. Jednak jeśli sytuacja się pogarsza lub pryszcze utrzymują się przez długi czas, powinniśmy udać się do lekarza.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze