Zaloguj
Reklama

Robotyczna gąsienica dostarczy lekarstwo dokładnie tam, gdzie jest potrzebne

Badania laboratoryjne prowadzone nad lekami
Fot. panthermedia
Badania laboratoryjne prowadzone nad lekami
(0)

Naukowcy z Hongkongu opracowali miniaturową robotyczną gąsienicę, która może „podróżować” przez ciało i dostarczać lek do miejsca, w którym jest potrzebny.

Reklama

Silikonowa gąsienica ma 17 mm długości, 7 mm szerokości i 1 mm wysokości. Ważny element stanowią setki nóg w kształcie stożka, które mają tylko milimetr długości oraz elektromagnes, dzięki któremu może przetransportować lek w określone miejsce.

Gąsienica może poruszać się nawet po śliskich powierzchniach w ludzkim ciele i nie zatrzymuje krwi ani śluzu.

Różne powierzchnie i zmieniająca się tekstura różnych tkanek w ludzkim ciele powodują, że może być trudno przetransportować lek – mówi Wang Zuankai z Wydziału Mechanicznego Inżynierii Uniwersytetu w Hongkongu, gdzie powstała robotyczna gąsienica.

Robot może poradzić sobie z przeszkodami dziesięć razy większymi od niego. Pokonuje je poprzez podniesienie przedniej części swojego ciała pod kątem 90 stopni. Następnie podciąga się i zabiera końcową część ze sobą. Urządzenie może również dźwigać przedmioty sto razy cięższe od niego.

źródło: youtube.com

Naukowcy z Hong Kongu mają nadzieję, że uda im się ulepszyć gąsienicę w nadchodzących latach, aby była w stanie rozłożyć się po zakończeniu swojego zadania. Zakłada się, że gąsienica będzie połykana przez pacjentów, bądź wstrzykiwana do organizmu przez skórę.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze