Zaloguj
Reklama

Rekomendacje MZ w sprawie odwiedzin szpitalnych

Autorzy: Jakub Dróbka
Pacjent Oddziału Intensywnej Terapii
Fot. panthermedia
Pacjent Oddziału Intensywnej Terapii
(0)

W związku ze zwiększającą się liczbą osób zaszczepionych w Polsce, opracowano rekomendacje dotyczące odwiedzin pacjentów przebywających na oddziałach szpitalnych.

Reklama

Organizacja odwiedzin dorosłych pacjentów przebywających na oddziałach szpitalnych powinna odbywać się z uwzględnieniem poniższych warunków:

  • Jeżeli pacjent jest zaszczepiony przeciw COVID-19 lub przebył zakażenie wirusem SARS-CoV-2

Rekomenduje się umożliwienie odwiedzin przez:

  • Osoby zaszczepione przeciw COVID-19, przy zachowaniu obecnego reżimu sanitarnego 
  • Osoby niezaszczepione przeciw COVID-19, które posiadają negatywny wynik testu na wirusa SARS-CoV-2 lub przebyły już zakażenie wirusem SARS-CoV-2

Jeżeli pacjent nie spełnia warunków znajdujących się powyżej, tj nie jest zaszczepiony lub nie przebył jeszcze SARS-CoV-2, zobowiązany jest do przestrzegania wzmożonych warunków reżimu sanitarnego przy odwiedzinach chorego w szpitalu.

W przypadku pacjenta który nie jest zaszczepiony lub nie przebył choroby rekomenduje się:

  • Wizyty jedynie osób zaszczepionych, osób z przebytą chorobą SARS-CoV-2 lub osób posiadających negatywny wynik testu na posiadanie koronawirusa. Wizyty przez takie osoby odbywać powinny się przy zachowaniu wzmożonego rygoru sanitarnego.

Ministerstwo zdrowia nie rekomenduje odwiedzin przez osoby niezaszczepione, bez wyniku negatywnego testu na COVID-19 lub bez przebytej choroby. Wyjątkiem od rekomendacji jest jedynie sytuacja nagła. Decyzja w tej sprawie zostaje podjęta przez kierownika jednostki leczniczej w przypadku np. ostatniego pożegnania się z chorym.

Całość komunikatu rządowego można przeczytać pod linkiem: https://www.gov.pl/web/zdrowie/rekomendacje-ministerstwa-zdrowia-i-glownego-inspektoratu-sanitarnego-dotyczace-odwiedzin-w-szpitalach-w-zwiazku-z-postepem-realizacji-narodowego-programu-szczepien

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze