Zaloguj
Reklama

Przełom w walce z koronawirusem!

Badania w laboratorium
Fot. panthermedia
Badania w laboratorium
(0)

Dobre wieści ze USA – zespół tamtejszych badaczy poinformował, że nowa formuła leku o nazwie EIDD-2801 skutecznie hamowała namnażanie się wirusa SARS-CoV-2 u myszy oraz w hodowlach in vitro. Co to oznacza dla nas?

Reklama

W danych opublikowanych w „Science Translational Medicine” pojawia się światełko w tunelu. Lek o roboczej nazwie EIDD-2801 skutecznie hamował mechanizmy replikacji wirusa w komórkach zainfekowanych myszy.

Badacze z Emory University, Vanderbilt University Medical Center oraz University of North Carolina nie kryją radości z uzyskanych wyników badań. Poza doświadczeniami na zwierzętach naukowcy postanowili spróbować „podać” EIDD-2801 ludzkim komórkom hodowanym w warunkach in vitro, które infekowano SARS-CoV-2. Wyniki – podobnie jak w badaniach na zwierzętach – są niezwykle obiecujące. Firma Rigdeback Biotherapeutics otrzymała zgodę amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) na rozpoczęcie badań klinicznych nad EIDD-2801.

Czy szykuje się prawdziwa rewolucja w walce z koronawirusem? Miejmy nadzieję, że tak! Badania prowadzone wśród ludzi potrwają zapewne kilkanaście miesięcy – kluczowe okaże się, czy poza skutecznością lek jest równie bezpieczny.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze