Zaloguj
Reklama

Po co nam Światowa Organizacja Zdrowia i co mówi o społeczeństwie?

Autorzy: mgr Awa Fijołek
Świat
Fot. shutterstock
Świat
(0)

Zdecydowana większość z nas przynajmniej raz w życiu słyszała o Światowej Organizacji Zdrowia, w skrócie znanej jako WHO (World Health Organization), ale tak w zasadzie to czemu ona służy i co kontroluje? Czy rzeczywiście jest nam potrzebna? Jakie wnioski nasuwają się na podstawie zgromadzonych przez nią danych statystycznych? Co mówi o polskim społeczeństwie i jak prezentuje się ono na tle innych nacji? 

Reklama

Głównym celem i zadaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest poparcie oraz promowanie odpowiedniej polityki prozdrowotnej, podtrzymywanie standardów i umów, a także zapobieganie kryzysom. Polski oddział został założony w 1992 roku i skupia się na takich problemach, jak zdrowie publiczne, kontrola spożycia nikotyny, choroby niezakaźne, badanie powiązań między środowiskiem a ogólnym stanem zdrowia społeczeństwa.

Z polskiej strony WHO możemy się dowiedzieć ciekawych rzeczy dotyczących naszego społeczeństwa, a statystyki pozwolą na nie spojrzeć w dość nietypowy sposób. Między innymi okazuje się, że średnia życia kobiet to 81 lat, zaś mężczyzn – zaledwie 74 lata. Znacznie wyższa jest także śmiertelność mężczyzn w przedziale wiekowym między 15 a 60 rokiem życia, bowiem w 2015 roku wynosiła ona aż 166 na 1000 osób, podczas gdy ten sam współczynnik dla kobiet wynosi zaledwie 67! Warto się zastanowić z czego wynika ta drastyczna rozbieżność i jak ją ewentualnie zmienić. Instytucja podaje statystyki dotyczące nie tylko zdrowia jako takiego – ze strony dowiemy się także, że w 2013 roku 10,3 Polaków na 100 000 mieszkańców stało się śmiertelnymi ofiarami wypadków drogowych.

Ze statystyk WHO możemy także wywnioskować, że najwięcej osób umiera na zawał serca lub wskutek udaru, nowotwory znalazły się na trzecim miejscu. W 2010 roku z alkoholi Polacy pili głównie piwo (55% spożywanych alkoholi), z czego mężczyźni spożywali 31,5 l czystego alkoholu rocznie, zaś kobiety 14,0 l. Wśród najpopularniejszych czynników zwiększających ryzyko śmierci między 30 a 70 rokiem życia wymienia się regularne palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu, podwyższone ciśnienie krwi oraz otyłość.

Oczywiście podane liczby wynikają ze statystyk, dają jednak pewien ogólny obraz stanu zdrowia Polaków, ale mogą stać się sugestią kierunku w jakim powinniśmy iść, by społeczeństwo stało się zdrowsze.

 

Piśmiennictwo

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze