Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją 2021

Dzisiaj, 23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Święto to ma nam przypomnieć jak ważny jest temat depresji, szczególnie w obecnych czasach, kiedy przez pandemię problem ten stał się jeszcze bardziej powszechny.
Depresja zajmuje obecnie czwarte miejsce na liście najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. W Polsce z powodu depresji choruje około 1,5 mln osób.
Głównym objawem depresji jest smutek, który utrzymuje się nieprzerwanie min. 2 tygodnie. Depresja to grupa różnych zaburzeń o podobnych objawach, zarówno psychicznych, jak i fizycznych – obniżony nastrój to tylko jeden z nich. Depresja jest problemem, który często dotyka osoby młode w wieku szkolnym oraz osoby starsze.
Prawie jedna trzecia nastolatków cierpi na objawy depresji, a osoby w wieku emerytalnym stanowią ponad 2️0% wszystkich leczonych z powodu tej choroby. Do grupy należącej do wysokiego ryzyka zachorowania na depresję należą również kobiety w okresie okołoporodowym, osoby, które przebyły w życiu epizod depresyjny oraz osoby narażone na przewlekły stres życiowy.
Pamiętaj! Nie bagatelizuj objawów, które utrzymują się ponad 2 tygodnie takich jak:
- osłabienie oraz zmęczenie,
- zaburzenia rytmu snu,
- spadek aktywności,
- smutek,
- niechęć do działania,
- obniżona samoocena,
- negatywny obraz siebie,
- zaburzenia pamięci i koncentracji.
Odpowiednio przeprowadzone leczenie pozwala zmniejszyć ryzyko występowania kolejnych nawrotów choroby, dlatego nie lekceważ objawów depresji u siebie, albo u bliskiej osoby. Zgłoś się do Poradni Zdrowia Psychicznego bądź Centrum Zdrowia Psychicznego, gdzie można skonsultować się z lekarzem psychiatrą i otrzymać kompleksową pomoc w wypadku podejrzenia depresji.