Zaloguj
Reklama

Odmrożenia – pierwsza pomoc

Autorzy: Katarzyna Kurek
Źródło: „Pierwsza Pomoc”, Mariusz Goniewicz, PZWL
Lepienie bałwana
Fot. ojoimages
Lepienie bałwana
(0)

Zbyt niska temperatura zimą – mróz i nieodpowiedni ubiór (np. ciasne buty, zbyt cienka kurtka, brak rękawiczek) w znacznym stopniu przyczyniają się do powstawania odmrożeń, czyli uszkodzeń skóry.

Reklama

Na odmrożenia najbardziej narażone są takie części ciała, jak: nos, uszy, palce u rąk oraz palce u stóp z racji tego, że są to najbardziej „odstające” partie ludzkiego ciała, niewielkich rozmiarów, posiadające małe naczynia krwionośne, których skurcz w pierwszej kolejności chroni organizm przed ogólnym wyziębieniem.

Zwolnienie przepływu krwi w naczyniach skóry wpływa na zmniejszenie jej ukrwienia. Pierwszymi objawami pojawiającymi się przy znacznym ochłodzeniu skóry są: zaczerwienienie, bladość, pieczenie – objawy te świadczą o wystąpieniu pierwszego stopnia odmrożeń.

Przy uszkodzeniach tego typu zaleca się stopniowe ogrzewanie skóry. Nie wolno ogrzewać skóry zbyt szybko i zbyt gorącą temperaturą. Powstrzymać należy się również od pocierania i masowania bolących miejsc. Kiedy pojawiają się na skórze, oprócz bólu i zaczerwienienia, pęcherze to wówczas mamy do czynienia z odmrożeniami drugiego stopnia.
Pod żadnym pozorem nie należy przekłuwać pęcherzy. Na zmienione chorobowo miejsca nakłada się jałowy opatrunek.

Odmrożenia trzeciego stopnia objawiają się wystąpieniem martwicy tkanek. Leczenie jest długotrwałe i mogą pozostać po odmrożeniach blizny lub można stracić daną część ciała. Przy wszystkich stopniach odmrożenia można podawać ciepłe, bezalkoholowe płyny do picia (np. zupę, herbatę).

Odmrożeniom można skutecznie zapobiegać stosując odpowiedni ubiór. Rękawiczki, czapka, buty - pomogą chronić palce u rąk, uszy i palce u stóp przed odmrożeniami, jednak są pewne części ciała, które nie można ochronić w ten sposób np. nos.

Najlepszym sposobem na zadbanie o ochronę twarzy jest natłuszczenie jej odpowiednim kremem, który zabezpieczy skórę przed niekorzystnym działaniem zimnego powietrza. Tłusty krem uchroni twarz przed pękaniem skóry i zaczerwienieniem. Stojąc na przystanku przez dłuższy czas w mroźne dni warto się trochę poruszać w miejscu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze