Zaloguj
Reklama

Nadczynność i niedoczynność tarczycy a groźne skutki dla zdrowia

USG tarczycy
Fot. Panthermedia
USG tarczycy
(0)

Zarówno nadczynność jak i niedoczynność tarczycy mogą wywołać diametralne zmiany w funkcjonowaniu organizmu. Tarczyca, z pozory mały i niepozorny gruczoł wydzielania wewnętrznego wytwarza ważne hormony – trójjodotyroninę, tyroksynę, kalcytoninę. Zarówno ich nadmiar jak i niedomiar mogą wywołać zmiany w funkcjonowaniu metabolizmu i gospodarki wapniowo – fosforowej organizmu.

Reklama

Kiedy mówimy o nadczynności tarczycy?

O nadczynności tarczycy mówimy wtedy, gdy  nadmiernie syntetyzuje wydzielane przez siebie hormony. Ze względu na to, że hormony tarczycy wpływają na metabolizm,  skutkami jej nadczynności jest częsty spadek wagi, wynikający z niezwykle szybkiego spalania kalorii, nadwrażliwość na ciepło, duża tendencja do pocenia się, częste kołatanie serca,  niekiedy drżenie rąk, duszności i nadwrażliwość.  U niektórych osób cierpiących na nadczynność tarczycy obserwuje się biegunkę, drżenie mięśni, łzawienie. Wraz z rozwojem choroby, pojawiają się charakterystyczne wole.

Kiedy mówimy o niedoczynności tarczycy?

O niedoczynności tarczycy mówimy w sytuacji, kiedy nie wytwarza ona dostatecznie wysokiego stężenia hormonów tarczycowych. Niekiedy choroba pozostaje nierozpoznana, ze względu na nie charakterystyczne objawy. Często, wśród chorych na niedoczynność tarczycy obserwuje się depresję, problemy skórne, sercowe czy nagłe podniesienie poziomu cholesterolu. Do najważniejszych przyczyn niedoczynności zalicza się chorobę Hashimoto, chorobę Gravesa, chorobę Basedowa.

Co badać w kierunku chorób tarczycy?

Do najważniejszych badań, które pozwalają określić, czy mamy problem z tarczycą, jest zbadanie poziomu hormonów tarczycowych we krwi. W związku z tym, oznacza się stężenie:

  • Hormonu T3,
  • Hormonu T4,
  • Hormonu przysadki mózgowej TSH czyli tyreotropiny (hormon stymulujący tarczycę).

Dodatkowo, częstym zalecanym badaniem jest scyntygrafia, polegająca na podaniu promieniotwórczego jodu w kapsułce/płynie i zbadaniu tarczycy, która pochłonąwszy promieniotwórczy jod emituje charakterystyczne widmo, które wyłapuje specjalne urządzenia. Pozwala to na precyzyjne sprawdzenie, w jakim stanie jest tarczyca.

Najnowsze wieści ze świata w leczeniu tarczycy

Coraz większa liczba lekarzy z całego świata, zaczyna zwracać się ku naturalnym metodom leczenia problemów tarczycowych. Dr Barry Durrant – Petafiled, który zaczął przekonywać, że wzbogacenie diety w rośliny takie jak soja, proso, warzywa kapustne, jarmuż, rzepa, kalafior i brokuły, może przyczynić się do ograniczenia nadczynności tarczycy.

American Cancer Society zaczęło coraz intensywniej przyglądać się problematyce raka tarczycy, który może pojawić się właśnie na skutek nie leczonej nadczynności czy niedoczynności tego gruczołu. Chemioterapia zazwyczaj nie przynosi oczekiwanych skutków, stąd naukowcy coraz intensywniej szukają nowych sposobów walki z rakiem tego gruczołu. Jak donosi Amercian Cancer Society, naukowcy intensywnie pracują nad testami leku, którego głównym działaniem będzie funkcja anty – angiogenezy oraz hamowania faktorów ( mikrocząsteczek ) stymulujących rozwój komórek rakowych. Kiedy można spodziewać się pojawienia się leków na rynku? Na chwilę obecną, trwają badania kliniczne, w związku z czym na wprowadzenie leków na rynek należy poczekać minimum 2 lata. 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze