Zaloguj
Reklama

Mechanizmy naprawcze wątroby - hybrydowe hepatocyty oraz wirus AAV

Choroby wątroby
Fot. Panthermedia
Choroby wątroby
(0)

Wątroba zaliczana jest do wielofunkcyjnych gruczołów i obecna jest u wszystkich kręgowców. Stanowi część przewodu pokarmowego. W jej budowie wyróżniamy cztery płaty: prawy, lewy, czworoboczny oraz ogoniasty, które szybko mogą uleć różnym uszkodzeniom. Co ważne wykazują one duże zdolności regeneracyjne. Pierwsze badania temu dowodzące, przeprowadzone zostały na materiale zwierzęcym (myszy).

Reklama

Wątroba posiada budowę segmentalną a każdy płat składa się z czterech segmentów. Pełni ona wiele bardzo ważnych funkcji w naszym organizmie od syntezy czynników krzepnięcia krwi po wytwarzanie i wydzielanie żółci, produkcję i magazynowanie wybranych białek, syntezę enzymów, heparyny, magazynowanie witamin oraz żelaza czy przekształcanie puryny w kwas moczowy. Narząd ten filtruje naszą krew z toksycznego amoniaku czy innych toksyn a co ważne produkuje ciepło i buforuje poziom glukozy we krwi.

Ludzka wątroba każdego dnia narażona jest na różnego rodzaju uszkodzenia są nimi np. zatrucia, alkohol, infekcje wirusowe czy udział pasożytów. Te oraz inne choroby mogą prowadzić do marskości wątroby, jej niewydolności, raka czy żółtaczki.

Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego oraz na Uniwersytecie w San Francisco na materiale zwierzęcym (myszy), pokazują, że wątroba posiada duże zdolności regeneracyjne. Wykazano bowiem, że pewne komórki regenerują ten narząd bez ryzyka wznowy nowotworu. Za proces ten mają być odpowiedzialne tzw. hybrydowe hepatocyty, które tworzą nową tkankę. Co ważne komórki rosną i namnażają się (dzielą się bardzo szybko) nie prowadząc do rozwoju nowotworu. Należy tutaj wspomnieć także o nowo skonstruowanym wirusie AAV, który posiada zdolność od „wymuszenia” na uszkodzonych komórkach procesów naprawczych. Podanie go osobie chorej (wstrzyknięcie do organizmu) prowadzi do tego, że zniszczone komórki zaczynają się regenerować a wątroba częściowo odzyskuje swoją sprawność.

Odkrycia te dają szansę na uratowanie wielu pacjentów dotkniętych różnego rodzaju chorobami wątroby. Co ważne mogą one pomóc w zahamowaniu procesu włóknienia tego narządu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze