Zaloguj
Reklama

Lek na cukrzycę lekiem na długowieczność?

Badania w laboratorium
Fot. medforum
Badania w laboratorium
(0)

Na łamach „New Scientist” ukazały się doniesienia mówiące o tym, że jeden z leków na cukrzycę o nazwie: metformina może mieć znaczący wpływ na przedłużanie życia u ludzi. Farmaceutyk ten zmniejsza wydzielanie glukozy przez wątrobę i zwiększa wrażliwość organizmu na działanie insuliny.

Reklama

Badacze z University of Illinois w Chicago oraz Cardiff University w Wielkiej Brytanii wykazali, że jeden z najczęściej stosowanych leków na cukrzycę tj. metformina wydłuża życie osób dotkniętych cukrzycą typu 2. Jak potwierdziły badania, pacjenci zażywający ten lek cieszą aż o 15% dłuższym życiem od osób zdrowych.

Eksperyment ten przeprowadzono także na myszach. Dodawanie metforminy do karmy tych zwierząt przedłużyło ich życie o 40%. Działanie tego farmaceutyku wydaje się bardzo wszechstronne, stosowany jest bowiem u pacjentów z cukrzycą typu 2, wykazuje działanie przeciwnowotworowe, opóźnia procesy starzenia, sprawia że kości są mocniejsze a także przedłuża życie.

Może za sprawą metforminy będziemy mniej podatni na niektóre choroby. Być może udało się odnaleźć „eliksir młodości i wieczności” jak twierdzą naukowcy.  

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze