Zaloguj
Reklama

Koronawirus a wakacje – jak zapowiada się lato 2020?

Autorzy: Zofia Matuszczyk
Rodzina na wakacjach
Fot. panthermedia
Rodzina na wakacjach
(0)

Powoli obserwujemy, jak kolejne restrykcje przestają obowiązywać. Zaleca się jednak dużą ostrożność w czasie wyjść na świeże powietrze. A coraz więcej osób się na to decyduje  jest cieplej, słońce świeci i czasem aż ciężko się powstrzymać. A to dopiero początek ładnej pogody, która zachęca do spacerów i wyjazdów. W końcu zbliża się lato, a z nim fala pytań. Wszakże wszyscy chcemy wiedzieć, jak będą wyglądały wakacje, co będzie można, a czego raczej nie.

Reklama

Brak potwierdzonych informacji

W rządzie ciągle prowadzone są rozmowy na ten temat. Niestety do tej pory Polska Izba Turystyki nie podała żadnych potwierdzonych informacji. Sytuacja jest, jak wiemy, dość zmienna. Nie jest więc na ten moment łatwo przewidzieć, jak pandemia będzie wyglądała w naszym kraju za miesiąc czy dwa. Dlatego też w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej" wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy na pytanie o możliwość planowania wyjazdów odpowiedział, że wszystko zależy od tego, czy nastąpi spadek czy wzrost liczby zachorowań.

Kempingi i wyjazdy w gronie rodzinnym hitem wakacji 2020?

Jak zapowiedział wiceminister rozwoju, planowana jest kampania mająca na celu zachęcenie Polaków do wypoczynku w granicach państwa. Skądinąd nie ma obowiązujących ograniczeń w zakresie przemieszczania się po państwie, a już od 4 maja można korzystać z pensjonatów i hoteli w celach rekreacyjnych. Tak więc możemy się spodziewać, że w tym roku zamiast zwyczajowych wakacji w ciepłych krajach będziemy musieli zdecydować się na nasz.

Kwestia wakacji za granicą

Niemniej jednak rozważane jest umożliwienie Polakom wyjazdów na wakacje w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Mowa tu o Węgrzech, Czechach i Słowacji. Wybór tych państw wynika głównie z powodu niskiej zachorowalności. Nie możemy jednak traktować tego jako rzecz pewną. Sytuacja jest rozwojowa, więc musimy czekać, aż pojawią się potwierdzone informacje. A na to, przynajmniej w tym momencie, się nie zapowiada.

Wypoczynek dzieci i młodzieży

W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” została poruszona jeszcze jedna ważna kwestia – czy wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży będzie możliwy? Andrzej Gut-Mostowy podkreśla, że ministerstwu bardzo zależy, aby najmłodsi też mogli skorzystać z zasłużonego odpoczynku. Dodał również, że na spotkaniu z Ministrem Edukacji doszli do wniosku, że w odpowiednim reżimie sanitarnym taki wypoczynek może dojdzie do skutku. Oczywiście, tak jak w przypadku wyjazdów za granicę, nie jest to sprawa pewna, a ostateczna decyzja należy do Ministra Zdrowia.

Lato zbliża się wielkimi krokami. Czas nagli, chcielibyśmy zaplanować odpoczynek i wiedzieć, co dalej. Musimy być jednak wyrozumiali – priorytetem jest opanowanie epidemii. Możemy się jednak spodziewać, że wypoczynku w tym roku zaznamy, jednak niekoniecznie w formie, w której pragnęliśmy. Mimo wszystko ta sytuacja ma pewne korzyści – pandemia może skłonić nas do zwiedzenia Polski, w której przecież jest wiele pięknych miejsc, takich jak Mazury, Beskid Żywiecki czy Morze Bałtyckie. Spróbujmy więc spojrzeć na dobre strony tej sytuacji i rozważyć wyjazd do polskich destynacji, które mogą nas pozytywnie zaskoczyć.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze