Zaloguj
Reklama

Aplikacja na smartfona może uratować życie w Czechach

Używanie smartfona
Fot. shutterstock
Używanie smartfona
(0)

Aplikacja Záchranka pozwala szybko wezwać ratownika medycznego, nawet w przypadku, kiedy nie znamy dokładnego adresu. Za jej pośrednictwem wezwało pomoc już ponad 900 osób w Republice Czeskiej. Aplikacja, która pierwotnie była projektem pracy licencjackiej wykazuje zainteresowanie również w innych państwach. Przykładem może być południowy region Austrii oraz Słowacja. Ponadto aplikacja ma zostać połączona z Pogotowiem Górskim Republiki Czeskiej (Horská služba ČR).

Reklama

Dzwoniąc na numer alarmowy pogotowia (w Czechach jest to 155 lub 112 - czyli jednolity numer alarmowy obowiązujący w całej Unii Europejskiej) trudno jest zlokalizować miejsce zdarzenia. Aplikacja, dzięki GPS może jednak dokładnie określić lokalizację. Ponadto, dzięki niej można dokładnie określić informację o zdrowiu, co może znacząco ułatwić pracę ratowników medycznych.

Kiedy dzwonimy na numer alarmowy dyspozytor widzi tylko najbliższą stację sygnału komórkowego, dlatego może być trudne zlokalizowanie dokładnego adresu, szczególnie kiedy wypadek zdarzy się na otwartym terenie. Przy niektórych ciężkich urazach ważna jest każda minuta, aby uratować życie poszkodowanemu.

Większość z nas posiada w swoich kieszeniach smartfony, wyposażone w GPS, które są w stanie namierzyć lokalizację z dokładnością do kilku metrów. Po naciśnięciu przycisku awaryjnego aplikacja zlokalizuje nas za pośrednictwem sieci GPS, Wi-Fi lub sieci komórkowej.

Kiedy połączymy się z wszystkimi tymi technologiami, uzyskamy najdokładniejszą pozycję. Przesyłanie danych jest następnie zabezpieczone przez transmisję danych. W przypadku braku połączenia z Internetem w telefonie komórkowym, aplikacja umożliwia wysłanie wiadomości SMS bezpośrednio do regionalnej służby medycznej.

Aplikacja przekazuje również informacje o stanie zdrowia, które można wstępnie wypełnić. W szczególności chodzi o alergie lub leczone choroby. Umożliwia także podanie kontaktu do najbliższej osoby.

Czy aplikacja trafi do Polski? Tego jeszcze nie wiemy, miejmy nadzieję, że stanie się to w niedługim czasie.

Warto jednak zainstalować aplikację na nasz telefon komórkowy, kiedy będziemy planować podróż lub mieszkamy w Republice Czeskiej.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze