Zaloguj
Reklama

Korelacja pomiędzy leczeniem alergii a COVD-19

Choroby dróg oddechowych u dzieci
Fot. Shutterstock
Choroby dróg oddechowych u dzieci
(0)

Zgodnie z informacją przekazaną przez prezydenta Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej (EAACI) alergicy nie powinny przerywać swojego leczenia w związku z panującą pandemią koronawirusa.

Reklama

Zaprzestanie leczenia przez osoby cierpiące na astmę i alergiczny nieżyt nosa zwiększa ich ryzyko zachorowania na COVID-19. Wynika to z faktu, że obie dolegliwości związane są z układem oddechowym, który również atakowany jest przez koronawirusa. Dodatkowo alergicy często narażeni są na przewlekły stan zapalny śluzówki, więc ryzyko przeniknięcia przez nią wirusa i dostania się do krwioobiegu jest znacznie większe. Wywołana infekcja u takich osób będzie rozwijać się znacznie szybciej.

Pacjenci mają wątpliwości, czy w obecnej sytuacji należy kontynuować immunoterapię, która jest jedyną metodą przyczynowego leczenia alergii. Lekarze podkreślają, że żadna z metod leczenia alergii nie zmniejsza odporności, a wręcz przeciwnie – wszystkie ją poprawiają. Alergicy, którzy stosują leczenie przeciwalergiczne, zmniejszają u siebie ryzyko choroby, jednocześnie zwiększając szanse na łagodne przejście infekcji wywołanej przez koronawirusa.

Ze względu na bezpieczeństwo nie zaleca się zmiany formy immunoterapii na tabletki podjęzykowe, które umożliwiają ich samodzielne stosowanie w domu. Jeśli chory chce uniknąć wizyty u lekarza, ekspert radzi, aby przerwać immunoterapię na miesiąc lub dwa. Taki okres nie powinien zaprzepaścić jej efektów

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze