Zaloguj
Reklama

Koniec z papierową wersją zwolnień lekarskich

Podpis
Fot. shutterstock
Podpis
(0)

Coraz więcej zwolnień lekarskich wystawianych jest w formie elektronicznej, dzięki czemu pacjent nie musi martwić się o to, by na czas dostarczyć zaświadczenie do działu kadr. Do tej pory była to jedynie alternatywa dla standardowych, papierowych zwolnień.

Reklama

Jak ogłosiła Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, od pierwszego grudnia zaczną obowiązywać wyłącznie zwolnienia elektroniczne. Ma to ułatwić proces wystawiania i przyspieszyć przepływ informacji. Dotychczas zarówno lekarz, jak i pacjent, który otrzymywał zwolnienie w formie papierowej, miał do siedmiu dni na dostarczenie dokumentu do – kolejno – ZUS-u i pracodawcy. Zwolnienia elektroniczne natomiast wysyłane są bezpośrednio podczas wizyty lekarskiej.

Minister zapewnia, że całkowite wdrożenie e-ZLA jest nieodwracalne i nie ma możliwości odłożenia reformy w czasie. Jak twierdzi, realizacja przekładana była dwukrotnie i zarówno ZUS, lekarze, jak i pacjenci mieli odpowiednio dużo czasu na przygotowanie się do tej zmiany.

Wszystkim nam powinno zależeć na tym, żeby ta trudna zmiana wystartowała 1 grudnia. W innych krajach proces przygotowania i wdrażania zwolnień elektronicznych był znacznie krótszy – powiedziała Rafalska.

Od początku grudnia zwolnienia lekarskie w formie papierowej będą akceptowalne jedynie w sytuacji, gdy nastąpi awaria systemu.

Minister poinformowała również, że:

– [...] na początku 2016 roku wystawianych było od 1 do 3 procent zwolnień elektronicznych. Dziś jesteśmy na zupełnie innym etapie, bo ilość wystawianych e-zwolnień zbliża się do 50 procent . [...] to olbrzymi postęp, za którym kryje się ciężka praca i dobre przygotowanie ZUS – dodała.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze