Zaloguj
Reklama

Jesienne choroby

Autorzy: Ewa Chodkowska
Przeziębienie
Fot. Pantherstock
Przeziębienie
(5)

Jesień to pora roku, która szczególnie sprzyja chorobom. W tym okresie gabinety lekarskie są najbardziej oblegane. Z jakimi chorobami najczęściej spotykamy się w tym okresie oraz jak wygląda prawidłowa profilaktyka?

Reklama

Grypa to choroba zakaźna dróg oddechowych wywołana przez wirusy grypy. Główne objawy to dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe, suchy kaszel, wysoka gorączka, katar. W przebiegu choroby często dochodzi do powikłań takich jak zapalenie płuc lub mięśnia sercowego. Jest ona nagła, może wystąpić nawet w przeciągu kilku godzin. W zależności od układu odpornościowego grypa jest chorobą szybką do zwalczenia. Zaleca się regularne mycie rąk oraz niedotykanie okolic nosa, jamy ustnej oraz oczu. Należy pamiętać, że chusteczki higieniczne są jednorazowego użytku i zaraz po ich wykorzystaniu trzeba je wyrzucić.

Przeziębienie przebiega o wiele łagodniej niż grypa, związane jest głównie z pogodą. Cechuje się zwykle stanem podgorączkowym, ogólnym osłabieniem organizmu, uczuciem senności, kaszlem, katarem oraz bólami głowy. Jeżeli już po początkowych objawach przeziębienia zażyjemy środki medyczne to unikniemy dalszego rozwoju objawów.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze