Zaloguj
Reklama

Jak nosić maseczkę, aby nie zaparować okularów?

Autorzy: Zofia Matuszczyk
Mężczyzna w okularach
Fot. panthermedia
Mężczyzna w okularach
(5)

Od 16 kwietnia aż do odwołania w Polsce wprowadzono obowiązek zasłaniania ust i nosa. Dzięki noszeniu masek chronimy siebie i innych. W szczególności ważne jest noszenie maski w przypadku przechodzenia koronawirusa bezobjawowo. Niestety u osób używających okulary, noszenie maski nie jest stuprocentowo komfortowe, jako że może ona powodować ich zaparowywanie. Jest jednak kilka sposobów, które mogą temu zapobiec.

Reklama

Pierwszy i najpopularniejszy sposób został opracowany dzięki badaniu The Royal College of Surgeons of England z 2011. Okazuje się, że aby zapobiec zaparowaniu okularów, wystarczy tuż przed ich założeniem przemyć je wodą z mydłem, strzepnąć nadmiar i zostawić do wyschnięcia lub delikatnie przetrzeć chusteczką. Po zrobieniu tych czynności okulary nie powinny się zaparować, gdy założymy maskę.

Częstym błędem popełnianym przez osoby noszące okulary jest posiadanie niedopasowanej do naszego kształtu twarzy maski. Gdy wydychane przez nas powietrze wydostaje się górą maski, nasze okulary się zaparowują. Na szczęście możemy temu w bardzo prosty sposób zaradzić. Wystarczy dopasować górną, twardszą część maski do naszej twarzy. Jeśli nabyta maska nie posiada tej części, możemy wszyć w jej górny pasek wsuwkę lub wycior do fajki, które pozwolą na dopasowanie maski do kształtu naszej twarzy. Polecamy, jednak, kupując zwracać uwagę na to, czy wybrana przez nas maska posiada usztywnienie pozwalające na zapobiegnięcie parowaniu okularów.

Możemy również użyć produktów, które są popularne wśród pływaków borykających się z zaparowywaniem gogli. Są to spraye anti-fog, które podobnie jak woda z mydłem zapobiegają osadzaniu się kropelek na szkle. Przed kupnem takiego preparatu należy sprawdzić jego skład i opinie.

Ostatnim sposobem na zapobiegnięcie parowaniu okularów jest włożenie pod maskę – w miejscu, w którym styka się ona z nosem – poskładanej chusteczki. Taki zabieg pozwoli na nieprzedostawanie się wilgoci spod maski.

Więcej informacji na temat obowiązku noszenia maseczek można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/koronawirus/zaslon-usta-i-nos.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze