Zaloguj
Reklama

Jak coca-cola wpływa na zęby?

Autorzy: Ewa Chodkowska
Sprawdzanie stanu zębów
Fot. medforum
Sprawdzanie stanu zębów
(5)

Wiadomo, że spożywanie dużej ilości coca-coli ma negatywny wpływ na zdrowie, ale co dokładnie dzieje się z zębami po jej spożyciu?

Reklama

Przeciętna puszka to ok. 150 kcal i 38 g dodanych substancji słodzących. Bakterie żyjące w jamie ustnej potrzebują cukru do wytworzenia kwasu, który rozpuszcza szkliwo zębów. Taki nadmiar słodzików powoduje więc uszkadzanie szkliwa zębów oraz sprzyja rozwojowi próchnic.

Erozja szkliwa jest rodzajem próchnicy, którą powodują kwaśne płyny. Napoje bezalkoholowe m.in. coca cola oraz coca cola zero zawierają substancję zwaną kwasem fosforowym, który jest używany do produkcji nawozów oraz stosuje się go do odrdzewiania. Erozja spowodowana działaniem tego kwasu prowadzi do ubytków. Główne objawy erozji zębów to: wrażliwość na temperaturę (głównie zimno), ból, przejrzystości, pękanie oraz różnego rodzaju przebarwienia.

Karmel stosowany w coca-coli, który nadaje brązowe zabarwienie napojowi powoduje żółknięcie i osłabienie szkliwa. Powstają przebarwienia, które nie są zagrożeniem dla zdrowia, ale nie wyglądają estetycznie.

Po spożyciu coca-coli należy od razu umyć zęby, aby zneutralizować kwasy produkowane przez bakterię oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia przebarwień.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze