Zaloguj
Reklama

Geny a SARS-CoV-2

Wirus
Fot. shutterstock
Wirus
(0)

Czy niektórzy z nas są podatniejsi na zachorowanie na COVID-19 tylko dlatego, że mają geny, których zmiany ekspresji powodują, że łatwiej zachorować? A może to właśnie geny są odpowiedzialne za to, że jedne nacje gorzej znoszą zachorowanie na koronawirusa?

Reklama

Geny i dlaczego są tak ważne

Geny są podstawową jednostką dziedziczności i to właśnie one czynią, że różnimy się między sobą. Już na samym początku pandemii koronawirusa wskazywano, że ekspresja genu ACE2 może mieć kluczowy wpływ na rozwój choroby. Okazuje się, że ACE2 może mieć większy wpływ na zachorowalność, niż nam się wydaje. Jak wskazują naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, różne warianty genu ACE2 wpływały na podatność na zachorowanie na SARS-CoV, więc bardzo prawdopodobne, że również w przypadku koronawirusa jest podobnie. 

Geny a inne wirusy

To, że jedni są podatniejsi na zachorowanie na schorzenie wywołane przez określony wirus, nie jest niczym nowym. Od wielu lat prowadzono badania nad wirusem HIV czy HCV. Okazało się, że pacjenci z mutacją w genie CCR5 są… mniej podatni na zarażenie wirusem HIV. 

SARS-CoV-2 a ACE2

Wyniki badań, które do tej pory pojawiły się w prestiżowych czasopismach naukowych, przekonują, że SARS-CoV-2 działa na zasadzie aktywacji białek wirusa, która następuje na skutek „zetknięcia” z enzymami znajdującymi się na powierzchni komórek płuc. Tak aktywowane białko wirusa łączy się ze specyficznym receptorem, który kodowany jest przez gen ACE2, co powoduje zakażenie pacjenta. Wszystko wskazuje więc na to, że ACE2 jest „bramą” dla wirusa, dzięki której dostaje się on do wnętrza organizmu. Należy zaznaczyć, że w obrębie genu ACE2 mogą pojawić się tysiące wariantów i mutacji, które wpływają na większą lub mniejszą podatność na zachorowanie. Wymaga to więc dalszych badań i zaawansowanych analiz genetycznych. Zakładając jednak, że wariant genu ACE2 wpływa na wzrost podatności na zachorowanie na SARS-CoV-2, byłby to znak dla naukowców, aby szukać inhibitorów hamujących taką reakcję. Być może ta droga pozwoli na znalezienie skutecznego leku, który zahamuje możliwość infekcji koronawirusem?

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze