Zaloguj
Reklama

Fizykoterapia – jak skutecznie przywrócić sprawność?

Autorzy: Stowarzyszenie Edukacji Medycznej „Asklepios”
Rehabilitacja
Fot. shutterstock
Rehabilitacja
(0)

Fizykoterapia wchodzi w skład fizjoterapii i jest formą rehabilitacji leczniczej. Ma na celu przywrócenie sprawności fizycznej za pomocą różnych metod terapeutycznych. W fizykoterapii działa się na organizm różnymi rodzajami energii – ciepłem, promieniowaniem UV, ultradźwiękami czy polem magnetycznym. W połączeniu z ćwiczeniami ruchowymi (kinezyterapią) może dać spektakularny efekt. Co leczy się za pomocą fizykoterapii i jaka jest jej skuteczność?

Reklama

Kto powinien skorzystać z fizykoterapii?

Fizykoterapia jest przeznaczona m.in. dla osób po udarach mózgu, różnego rodzaju urazach, w tym złamaniach kości, urazach rdzenia kręgowego, uszkodzeniach stawów, mięśni, ścięgien i więzadeł. Korzystają z niej również osoby borykające się z bólem kręgosłupa, zwyrodnieniem stawów, mózgowym porażeniem dziecięcym, stwardnieniem rozsianym, cukrzycą czy nietrzymaniem moczu.

Fizykoterapia może przynieść ulgę w bólu, zmniejszyć stan zapalny, obrzęk, poprawić ruchomość w stawach, a także usprawnić działanie układu oddechowego, pokarmowego czy moczowo-płciowego. Aby fizykoterapia była skuteczna, zabieg musi być jednak dobrany do konkretnego schorzenia i wykonywany prawidłowo.

Fizykoterapia – czyli jak sobie pomóc bez użycia tabletek przeciwbólowych

Ból kręgosłupa, stawów, stan po urazie kolana.... Gdy coś nas boli, w pierwszym odruchu sięgamy po tabletkę przeciwbólową w przekonaniu, że to rozwiąże problem. Nic bardziej mylnego. Środki przeciwbólowe mają działanie krótkotrwałe, poza tym organizm szybko się do nich przyzwyczaja, przez co w pewnym momencie po prostu przestają pomagać. Gdy tak się dzieje, sięgamy po kolejny środek przeciwbólowy (w jeszcze większej dawce) zamiast iść do lekarza, zdiagnozować problem i podjąć leczenie. Często zwyczajnie nie zdajemy sobie sprawy, że dobrze dobrana fizykoterapia potrafi zdziałać cuda…

Pole magnetyczne niskich częstotliwości – jedna z najskuteczniejszych metod fizjoterapeutycznych

Magnetoterapia zalicza się do medycyny fizykalnej (fizykoterapii). Ma tę przewagę nad innymi formami rehabilitacji leczniczej, że jest bezpieczna i w zasadzie nie wywołuje skutków ubocznych. Mogą z niej korzystać dzieci, dorośli oraz osoby starsze. Wysoka skuteczność pola magnetycznego wynika m.in. stąd, że przenika ono do komórek ciała, a następnie odżywia je i dotlenia. Pobudza też syntezę kolagenu, kreatyny i wielu innych białek, przez co przyspiesza odbudowę tkanki kostnej. Pole magnetyczne niskich częstotliwości pomaga uśmierzyć ból, działa przeciwzapalnie oraz przeciwobrzękowo. Dzięki temu znajduje zastosowanie w leczeniu bardzo wielu schorzeń.

Dlaczego czasem lepiej skorzystać z usług prywatnej placówki?

Zabiegi z użyciem pola magnetycznego niskich częstotliwości świadczone na NFZ  nie zawsze przynoszą zamierzony efekt. Dlaczego? Ponieważ trwają zbyt krótko (ok. 10-15 minut), a różne schorzenia „leczone” są tymi samymi programami. Tymczasem aby terapia polem magnetycznym była skuteczna, parametry zabiegu muszą być dobierane indywidualnie do danego problemu zdrowotnego. Liczy się nie tylko czas trwania zabiegu, ale też kształt fali częstotliwość czy natężenie. Właśnie dlatego w przypadku magnetoterapii lepiej skorzystać z usług prywatnego gabinetu niż z zabiegów na Narodowy Fundusz Zdrowia.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze