Zaloguj
Reklama

Dlaczego u kobiet czasami jedna pierś jest większa?

Autorzy: Katarzyna Kurek
Biust
Fot. ojoimages
Biust
(5)

Piersi to wyjątkowy atut kobiety, dlatego każda chce, aby były one jędrne i równe, jednak na zmiany zachodzące w kobiecym biuście nie do końca można mieć wpływ.

Reklama

Piersi zbudowane są z tkanki łącznej i tłuszczowej, gruczołów oraz przewodów mlekowych. Ich budowa oraz wzrost regulowane są za sprawą kobiecych hormonów – estrogenów. Hormony w ciągu całego życia kobiety zwiększają lub zmniejszają swoją aktywność.

Kiedy następuje wzrost stężenia estrogenów we krwi skutkuje to powiększeniem się biustu oraz zmianami ich kształtu. Okresem najintensywniejszego rozwoju jest okres dojrzewania i to szczególnie po tym okresie można zauważyć zmiany w kształcie piersi.

Nierównie piersi to problem wielu kobiet, jednak nie u wszystkich jest on na tyle widoczny, aby się tym martwić. Niewielka asymetria biustu nie wynika z występującego schorzenia, a jest w większości przypadków uwarunkowana genetycznie i stanowi jedynie mankament natury kosmetycznej.

Należy pamiętać, że kształt piersi zmienia się przez całe życie w mniejszym lub większym stopniu, a wszystko za sprawą zmian hormonalnych lub odchudzania. Przykładowo w okresie ciąży piersi stają się większe i pełniejsze, z kolei w okresie menopauzy lub diety redukcyjnej może okazać się, że asymetria będzie bardziej widoczna w związku z utratą elastyczności i zmniejszeniem się biustu.

Asymetria piersi nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, a jedynie może powodować dyskomfort psychiczny kobiet posiadających nierówny kształt biustu. Niestety nie ma skutecznej metody nieinwazyjnej walki z asymetrią piersi. Kobiety mające dużą asymetrię piersi mogą zdecydować się na operację biustu, jednak metoda ta powinna stanowić ostateczność i powinna zawsze być skonsultowana ze specjalistami.

Trzeba przemyśleć problem powikłań pooperacyjnych oraz czasu powrotu do pełnego funkcjonowania. Asymetrię biustu można skutecznie ukryć dobierając odpowiedni biustonosz.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze