Zaloguj
Reklama

Dlaczego nie należy lekceważyć kataru?

Autorzy: Ewa Chodkowska
Katar
Fot. Pantherstock
Katar
(5)

Katar, inaczej nieżyt nosa to zapalenie błony śluzowej nosa. Wyróżniamy cztery rodzaje kataru.

Reklama
  1. Katar sienny spowodowany jest reakcją organizmu na dany alergen i występuje sezonowo Typowymi objawami kataru siennego jest wodnista wydzielina z nosa, zaczerwienienie spojówek i zmęczenie organizmu. Nie należy go lekceważyć, gdyż nieleczony prowadzi do astmy oskrzelowej. Z tego względu należy używać leków na katar przeznaczonych dla alergików, dzięki temu objawy się zmniejszą.
  2. Katar alergiczny wywołany jest reakcją organizmu na alergen, który przedostał się przez drogi oddechowe. Występuje zaraz po zetknięciu się z czynnikiem wywołującym alergie. Może występować przewlekle lub sezonowo (np. kiedy pylą trawy). Główne objawy to łzawienie, zaczerwienie oczu, drapanie w gardle. Leczenie kataru alergicznego wymaga konsultacji lekarza, który zaleci leki przeciwhistaminowe i glikokortykosteroidowe.
  3. Katar bakteryjny objawia się śluzowo-ropnej wydzieliną. Nie należy lekceważyć tego typu kataru, ponieważ może to prowadzić do poważniejszych chorób wywołanych przez wirusy. Profilaktyką jest stosowanie diety bogatej w witaminy.
  4. Katar zatokowy wskazuje na zapalenie zatok. Charakterystyczne jest zabarwienie ropnej wydzieliny, która przybiera barwę zielonkawą albo żółtą oraz nieprzyjemny zapach. Zaniedbanie może doprowadzić do zapalenia opon mózgowych, dlatego należy skonsultować się z lekarzem oraz przyjmować antybiotyki.
Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1. Przewlekły alergiczny nieżyt nosa. Dariusz Jurkiewicz. Przewodnik Lekarza.
    2. Nieżyt nosa. Daniela Mielcarek-Kuchta, Małgorzata Leszczyńska. Przewodnik Lekarza.

Reklama
(5)
Komentarze