Zaloguj
Reklama

Czy można pić wodę z kranu?

Autorzy: Ewa Chodkowska
Kran
Fot. Pantherstock
Kran
(0)

W ostatnich latach jakość wód z kranu uległa znacznej poprawie, ale czy nadaje się ona do spożycia?

Reklama

Woda tzw. „kranówka” jest bardzo dobrej jakości. Jest ona często kontrolowana, a systemy oczyszczania wody stają się coraz nowocześniejsze. Zawiera, również niezbędne sole wapnia i magnezu oraz ich węglany, które po przegotowaniu wody wytrącają się w postaci osadu.

Woda kranowa musi ponadto spełniać normy, które wyznacza Ministerstwo Zdrowia oraz przepisy unijne. Zaleca się niestosowanie filtrów do wody, które pozbawiają ją niezbędnych mikro- i makroelementów. Filtry węglowe gromadzą materię organiczną, która staje się pożywką dla nicieni oraz bakterii.

Wody butelkowane niczym nie różnią się od tych z kranu. Powinny być one pite jak najszybciej po otwarciu oraz nie powinna być w długim kontakcie z powietrzem, w którym znajdują się roztocza, bakterie itp. Z plastiku mogą być wymywane szkodliwe substancje, które negatywnie wpływają na układ hormonalny.

Wynika z tego, że woda z kranu jest jak najbardziej przydatna do spożycia. Nie jest ona zanieczyszczona oraz jest kontrolowana. Jedynym problemem mogą być brudne i zardzewiałe rury, które doprowadzają wodę do naszych mieszkań.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze