Zaloguj
Reklama

Cynamon, goździki i inne zimowe przyprawy – czy mogą pozytywnie wpływać na zdrowie?

Święta Bożego Narodzenia
Fot. shutterstock
Święta Bożego Narodzenia
(0)

Lubisz zimowe przyprawy? To świetnie! Cudowny zapach cynamonu, kardomanu czy imbiru nie tylko nadaje przyjemnej atmosfery ale przyprawy również pozytywnie wpływają na organizm.

Reklama

Cynamon produkowany jest z wysuszonej kory cynamonowca. Charakterystyczny zapach zawdzięcza olejkowi cynamonowemu. O cynamonie i jego medycznych właściwościach wspominano już w 2800 r.p.n.e! Cynamon świetnie rozgrzewa, działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Wykazuje właściwości przeciwzapalne. Co ciekawe, obniża również poziom cukru i cholesterolu we krwi. Udowodniono, że frakcje zawarte w cynamonie, jak aldehyd cynamonowy działają przeciwnowotworowo i przynoszą ulgę w czasie migreny.

Imbir przywędrował z dalekiej Melanezji, skąd dotarł do Azji a następnie do Europy. Korzeń imbiru wykazuje działanie odtruwające, przeciwbólowe i przeciwbakteryjne. Skutecznie obniża tzw. zły cholesterol. Świetnie rozgrzewa organizm i pomaga w początkowych stadiach przeziębienia. Imbir znajduje również zastosowanie jako środek łagodzący ból w przypadku migren i bolesnych menstruacji. Na imbir muszą jednak uważać osoby, które chorują na chorobę wrzodową żołądka.

Kardamon jest przyprawą, której właściwości doceniano już w starożytności, wykorzystując go do leczenia bólu brzucha, zaparcia i biegunki. W XII wieku dotarł do Europy i mieszkańcy starego kontynentu zaczęli wykorzystywać go jako przyprawę. Najczęściej wykorzystuje się olejek kardamonowy, który nadaje charakterystyczny smak i zapach. Kardamon świetnie nadaje się do leczenia problemów z trawieniem, dodatek tej przyprawy do potraw świetnie wspiera procesy trawienne. Karadmon znany jest również z właściwości wspomagających leczenie dróg oddechowych, używany jest również w leczeniu przeziębień.

Gałka muszkatołowa gości najczęściej jako sproszkowana część muszkatołowca korzennego, czyli rośliny wywodzącej się z dalekiego archipelagu Wysp Korzennych. Gałka muszkatołowa korzystnie wpływa na układ trawienny – przyspiesza produkcję soku żołądkowego, wykazuje działanie przeciwzapalne. Gałka muszkatołowa znajduje zastosowanie głównie jako przyprawa dodawana do piernika, grzanego wina czy piwa.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze